Namrzající stěna ledničky zvyšuje spotřebu energie. Vyřešit to lze správným plněním a nastavením spotřebiče

Našli jste námrazu na zadní stěně uvnitř své lednice? Odhalíme vám důvody jejího vzniku a dáme vám několik spolehlivých tipů, jak se s ní vypořádat.

Námraza v lednici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Víte, že ledová krusta na zadní straně lednice může začít prosakovat a vytvořit nevzhledné mokré fleky na zdi? Nenechte se překvapit zvýšenými náklady na elektřinu nebo odpudivým zápachem ve své ledničce. Zjistěte, jak můžete správnou péčí a dodržováním jednoduchých pravidel předejít námraze, a zůstaňte tak těchto nepříjemností jednou provždy ušetřeni.

Příčiny vzniku námrazy

Existuje několik důvodů, proč se na zadní straně lednice tvoří led. Patří mezi ně časté otevírání dvířek, špatná cirkulace vzduchu, nesprávně nastavená teplota uvnitř ledničky či poškozené díly. Příčinou ledové vrstvy však může být i příliš velké množství uložených potravin, případně jejich nevhodné umístění, které brání rovnoměrnému rozložení chladu.

Jak se zbavit námrazy?

Umožněte volné proudění vzduchu

Aby vaše lednička mohla správně fungovat, potřebuje volný prostor pro cirkulaci vzduchu, a to jak kolem ní, tak uvnitř. Uděláte-li za tímto účelem v lednici a jejím blízkém okolí dostatek místa, zajistíte lepší odvod tepla, které je generováno jejím chladicím systémem, a tím předejdete zbytečnému přehřívání.

Zkontrolujte nastavení termostatu

Teplota v lednici by se měla optimálně pohybovat mezi 0 až 4 stupni Celsia s tím, že potraviny náchylnější na zkažení, jako je například maso, je lepší skladovat ve spodních přihrádkách – tam se totiž drží nižší teploty než v těch horních. Výrazně tím prodloužíte životnost své lednice a zároveň zajistíte, že bude fungovat maximálně efektivně a ekonomicky.

Žena u otevřené lednice iZdroj fotografie: Depositphotos
Správná péče a preventivní opatření mohou výrazně prodloužit životnost vaší lednice.

Pravidelně odmrazujte

Moderní ledničky často disponují funkcí automatického odmrazování, ale u starších modelů je nutné led odstraňovat manuálně. Doporučuje se odmrazovat lednici alespoň dvakrát ročně nebo kdykoliv, dosáhne-li vrstva ledu tloušťky 5 mm. Jednoduše z lednice vše vyjměte, řádně ji vyčistěte, odpojte ji od elektřiny a nechte dvířka přes noc otevřená.

Vyměňte poškozené díly

Trpí-li vaše lednice tvorbou námrazy i přes dodržování výše uvedených pravidel, může to být znamením, že jsou některé součásti chladicího systému poškozené a nefungují správně. Kontrola a případná výměna těsnění dveří, termostatu nebo jiných klíčových součástí zařízení může uvést vaši lednici a její chod opět do pořádku.

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články