Stříhání všech druhů růží v listopadu je více než důležité. Je nutné dbát na to, aby se provedlo následovně a neoslabil se celý keř

Pokud milujete růže stejně jako my, nyní je nejvyšší čas poskytnout jim péči, aby příští rok kvetly nádhernými květy. Poskytněte jim správný řez.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Poskytnout růžím řez v podzimním období je více než důležité. Uložíte je tak nejen do zimního spánku, ale také zajistíte dechberoucí krásu pro příští sezonu. Celkový řez není složitý, ale je třeba dbát na to, aby se provedl správně a neoslabil celý keř. Naopak by jim měl dodat sílu, vzdušnost a odolnost. Odstranit staré větve je pro regeneraci keře důležité, protože se tak objeví více pupenů.  

Nejdříve určete, jaký druh růží máte

Než začnete růže prořezávat, měli byste vědět, jaký druh máte. Každý se totiž prořezává trochu jinak. Nejčastěji se růže dělí na těchto pět druhů:

  • velkokvěté růže záhonové
  • sadové, které tvoří keře
  • popínavé s dlouhými šlahouny
  • půdopokryvné jsou nízkého vzrůstu
  • miniaturní vhodné pro terasy
iZdroj fotografie: Depositphotos

Při řezu si dejte pozor na tyto aspekty

Velmi důležité bude, abyste odstranili veškeré zelené a tenké šlahouny a pupeny, které nestihly dorůst a vykvést. Ohrožují keř a navíc berou sílu. Bohužel se často stává, že začnou hnít nebo plesnivět, což je ideální prostředí pro škůdce. Doporučujeme, abyste u všech druhů provedli střih šlahounů, mimo růží divokých, ty se řadí mezi medonosné rostliny.  

Jak řezat čajové růže

Pokud chcete, aby keř krásně rostl, sílil a především kvetl, zaměřte se na větvičky staré alespoň tři roky. Kvetou jen minimálně, berou sílu a jejich starší kůra je ideálním prostředím pro různé škůdce, ale i plíseň nebo hnilobu. V hlavní roli je například černá skvrnitost na listech, kterou způsobuje houba (Marssonina rosae), jejíž vznik začíná především ve starých větvích. Tam se totiž rády skrývají, proto správný řez zabrání nejen výše zmíněné houbě, ale i jiným chorobám. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Střih sadových růží

Tento keř tvoří celistvé seskupení, proto bude ideální jej stříhat maximálně na 50 % jejich výšky a na každém stonku či větvičce nechat alespoň pět pupenů. Poté si prohlédněte keř a ostříhejte všechny suché a velmi slabé větve. K tomu, abyste udrželi krásný keř, to bude bohatě stačit. Stříhání jistě nebude složité a zvládne jej i začátečník.

Minimální stříhání popínavých růží

Popínavé růže doporučujeme prořezávat opravdu minimálně. Jejich krása je opravdu půvabná. Pokud ji chceme ještě více podpořit, stačí provést řez na šesti hlavních výhoncích, to jistě bude stačit. Navíc pokud jich ostříháte více, budete riskovat výdrž keře přes zimní období. Střih proveďte jednoduše, najděte si šest šlahounů, které budete stříhat a zkraťte je na ⅔ délky šlahounu. Zachovat byste měli maximálně deset pupenců.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

U miniaturních růží buďte velmi opatrní

Tento druh růží nám krášlí terasy, ale i balkony. Na zimu se ovšem musí zazimovat, jinak zmrznou. Než je ale zazimujete, což by mělo být v této době, je dobré jim provést správné prořezání. Není to nic složitého, zkraťte je na ⅔ jejich původní délky. Pomoct vám také může očko, které by mělo směřovat ven od keře. Pokud to uděláte přesně naopak, v sezoně keř zhoustne, což mu jistě neprospěje. Jako poslední máme keře půdopokryvné. Ty ale nemusíme stříhat. Odstranit byste měli pouze staré květy a keř zakrýt chvojím.

Také pravidelně stříháte keře růží?

Zdroj: Gardener

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články