Přidávejte ocet do každého praní: Zabrání blednutí barev, odstraní chlupy i vlasy a v neposlední řadě ochrání pračku

Ocet v domácnosti je hotový poklad, pokud víte, jak ho všestranně použít. Vyzkoušejte jeho super schopností i při praní.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Kuchyňský 9% ocet je ingredience, kterou má doma snad každá hospodyňka. Je všestranný, protože jej lze použít ne jen na vaření, ale i při úklidu domácnosti a speciálně při praní. Jeho výhodou je, že je skutečně levný a v mnoha ohledech vám přinese stejné, ne-li lepší benefity, jako některé drahé prací prostředky a je hypoalergenní, takže z něj můžou těžit i lidi se zvýšenou citlivostí na kosmetické či prací prostředky.

Výhody octa pro prádlo

Přidáním ½ šálku octa do vaší pračky ochráníte vaše prádlo před vyblednutím barev, ke kterému dochází díky usazeninám mýdla, které se častým praním tvoří na tkaninách. Tyto usazeniny ocet rozpouští a barvy zůstanou stejné. Navíc, právě usazeniny mýdla způsobují citlivost na prací prostředky. Díky použití octa v pračce vás už oblečení, ručníky ani ložní prádlo nebudou škrábat.  Navíc ocet funguje jako aviváž. Prádlo změkčí, osvěží a odstraní statickou elektřinu. Přidat jej můžete do přihrádky k pracímu prášku i do přihrádky na aviváž.

Ocet v pračce zbavuje bílé oblečení nažloutlého odstínu a udržuje zářivou bílou. Je výborný na odstraňování odolných skvrn od kávy, vína, trávy i krve. Naneste ocet na skvrnu a nechte 10 minut působit, pak tkaninu vyperte obvyklým způsobem. Po skvrnách nezůstane ani stopy. Ocet pomáhá neutralizovat pachy a zabraňuje obarvení oblečení. Pokud jste omylem vhodila červený ručník do bílého prádla, díky použití octa se nemusíte obávat obarvení. Ocet prádlo dezinfikuje a je vhodný na praní všech druhů tkanin od nejjemnějších po ty odolné.

Ocet lze použít na praní iZdroj fotografie: Depositphotos

Ocet pečuje o pračku

Používáním octa do praní pečujete ne jen o vaše prádlo, ale rovněž o vaši pračku. Na pračce se totiž časem tvoří nánosy mýdla a usazují se na ni i krystaly vápna a jiných minerálů způsobené tvrdou vodou. Ty mohou vést k trvalému poškození pračky. Právě použití octa tyto nežádoucí látky rozpouští. Aby vaše pračka zůstala čistá a bez nánosů, jednou za měsíc je dobré nalít do dávkovače na prací prostředek sklenici octa a nechat proběhnout prací cyklus jen tak bez prádla.

Jaké jsou vaše zkušenost s přidáváním octa do praní?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články