Gabion nemusí být nuda. Návod, jak ho kreativně využít na několik způsobů: Nemusíte ho plnit jen kamením

Nebojte se vsadit na nerezové klece plněné kamením nebo třeba dřevem. Gabionové prvky dokáží rozzářit nejednu nudnou zahradu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Gabion se stává čím dál populárnější jak ve stavebnictví, tak i v zahradní architektuře. Zpočátku se využíval převážně ke zpevňování svahů kolem silnic, ale v současné době se těší oblibě už i mezi běžnými lidmi. Ti jej zvyknou využívat ke zkrášlení zahrad a stavbě plotů, záhonů, květináčů, teras, ohnišť, altánků a zahradního sezení. Použití gabionu je velmi rozšířené, protože neničí ekosystém, ani nebrání vývoji nebo růstu rostlin. Navíc nabízí různorodé možnosti realizace.

Co je potřeba vědět, než začnete se stavbou gabionu

Pokud se chcete pustit do stavby gabionu svépomoci, budete potřebovat klec neboli konstrukci z nerezové ocele a spojovací materiál, kterým jednotlivé dílce spolu provážete. Dále také materiál, jímž chcete gabion naplnit. Nenechte se mýlit, gabionvá konstrukce nemusí být naplněna jenom kamením. Při vyplňovaní konstrukce můžete být kreativní a použít rovněž dřevo, zeminu, suť, sklo nebo jiný přírodní materiál dle vašeho výběru.

Gabionový záhon na květiny iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité pro správnou stavbu je i pečlivě připravené místo, na kterém bude gabion stát. Při stavbách nižších než 180 centimetrů stačí, když je podloží zhutněné. Při vyšších stavbách se doporučuje použít železem vyztuženou betonovou desku, zejména pokud se jedná o gabion plněný štípeným kamenem. Důležité je dbát i na správnou velikost ok klece. Čím menší je výplňový materiál, tím hustější musí být i výplet. Poté stačí poskládat klec, naplnit ji a pak uzavřít.

Jak použít gabion na stavbu jezírka

Jakkoliv složitě mohou gabionové zahradní prvky vypadat, jejich stavba není zas tolik náročná. Zkuste si za pomoci gabionové technologie vytvořit jednoduché a efektní zahradní jezírko. Omotejte nerezovou síť kolem starého sudu, klec naplňte kamenem a poté sud vodou. Můžete pak do nádrže přidat i několik menších ryb, pár krásných leknínů a bude vypadat opravdu báječně.

Netradiční gabion ze slámy iZdroj fotografie: Depositphotos

Podpora pro živý ekosystém

Gabiony mohou na někoho působit poněkud tvrdě a nevlídně. Celkový vzhled lze jednoduše změkčit pomocí rostlin. Jestli vyberete několik správných druhů, které jsou suchomilné a nenáročné na půdu jako třeba rozchodník, krásnoočko, kakost, můžete je pěstovat i přímo mezi kameny gabionu. Ten může krásně posloužit například i jako treláž pro popínavé rostliny jako třeba břečťan, vistárie nebo přísavník. Prostory mezi kameny navíc mohou poskytnout domov některým drobným plazům nebo hmyzu.

Jaké gabionové prvky si umíte představit u sebe na zahradě?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články