Srub nabízí útulnou a příjemnou atmosféru | adbz.cz

Chtěli chalupu, ale neměli peníze. Za pár korun postavili pohádkový srub dokonalý pro dlouhé podzimní večery s rodinou

Některé nemovitosti působí velice klidným a útulným prostředím. Takovou stavbou je i srub v přírodě, který se architekti snažili udělat tak, aby si v nich každý odpočinul.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Ben Addy
                   

Mnoho dnešních staveb je moderních a uvnitř naleznete primárně nové a moderní vybavení. Chytré domácnosti jsou v této době hodně žádané, ale zároveň si lidé chtějí občas odpočinout od moderních technologií a všech inovací. Architekti ze studia Moxon se snažili vytvořit prostor, který by sloužil pro posezení při ohni, čtení knih během dlouhých zimních večerů a pobyt ve srubu, který se nachází v krásné přírodě.
Srub je plný historie

Lidé, kteří mají rádi historii, jistě ocení to, že srub stojí na ruinách starého opuštěného domu na Skotské vysočině. Pokud byste se podívali na toto místo, poznali byste, že se nacházíte na místě, které je plné historie. Krajina v okolí je tajemná, ale přesto krásná. Okolní příroda podtrhuje krásu a jedinečnost dřevěného srubu. Aby budova ještě více zapadla do okolního prostředí, snažili se architekti pracovat s dávnými technologiemi. Nakonec se jim povedlo propojit starší technologie s moderními a vzniklo útulné prostředí.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Ben Addy

Kvalitně opracované dřevo

Na srub bylo použito cenné jádrové dřevo, jež bylo ručně otesáno a opracováno podle tradičních postupů. Střecha je také dřevěná a podepřená trámy na kamenných zdech. Tyto zdi prošli rekonstrukcí a jsou z původní stavby. Původní stavba byla zapuštěna do strmého svahu. To se stalo důležitým znakem zrekonstruovaného srubu. Na jižní straně se po celé délce nachází otevíratelná okna. Skrze ně má člověk krásný výhled.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Ben Addy

V masivní střeše se nachází obytný prostor, ve kterém se lidé mohou vyspat. Protože je srub zapuštěn do strmého svahu je z dálky jen velmi málo vidět. Člověk se v něm cítí dokonale ukryt před okolním světem. Po celý rok je obložen palivovým dřívím. To je uvnitř využíváno na vaření a vytápění. Malá kamenná stavba je vyrobena z kombinace dřeva a kamene. Vnitřní i venkovní prostředí přímo vybízí k tomu, aby se člověk uvnitř pohodlně usadil a otevřel dobrou lahev vína s přáteli.

V interiéru se nachází přírodní materiály

Při vstupu si člověk ihned uvědomí, že nevchází do moderního apartmánu. Hned za vstupem se nachází dlouhý masivní stůl ze dvou opracovaných prken z douglasky. Okolo stolu se nachází jednoduché lavice. Na pravé straně má člověk prostor pro přípravu jídla na ohni. Na stěně jsou police, do kterých si návštěvník může odložit věci nebo zavěsit byliny, které si usuší.


iZdroj fotografie: Se souhlasem Ben Addy

V hlavní místnosti se vedle stolu nachází i litinová kamna, která slouží jako zdroj tepla. Při rozehřátých kamnech si lidé mohou dát večeři nebo si jen tak povídat, koukat do ohně a poslouchat zvuk praskajícího dřeva. Strop je obložen světlými dřevěnými prkny. Vše působí i přes surovost čistě a příjemně. Není zde elektrické světlo, a proto jsou jedinými zdroji světla po setmění kamna a svíčky.

Zimní období

Jelikož je srub zapuštěn do strmého svahu, tak je v zimě neustále zasypán sněhem. Jeho splynutí s krajinou je tedy velmi působivé a očividné. Díky tomu působí jemně a zdá se, že je součástí okolní přírody. Majitelé tohoto srubu mají jedinečnou možnost, kde si mohou odpočinout a načerpat novou energii.

Zdroj: Urban Realm

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 970 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Okra reguluje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a zmírňuje únavu. Přesto ji majorita Čechů nezná
DámskýDeník.cz
Žena se stará o celou domácnost sama, muž jen celé dny vysedává u televize. Reakce její tchýně vám sebere slova z úst
Události247.cz
Dvě dávky vakcíny jsou málo. V nemocnici na JIP leží s covidem třetina plně očkovaných pacientů
VědaŽivě.cz
Před smrtí nebylo úniku: Vědci popisují největší vymírání v historii Země, které slouží jako varování pro dnešní dobu