Žena si postavila dům skoro zadarmo –⁠ z PET lahví namísto cihel
adbz.cz » Architektura » V zoufalosti někdy vzniknou ty nejlepší nápady: Žena si postavila dům skoro zadarmo –⁠ z PET lahví namísto cihel

V zoufalosti někdy vzniknou ty nejlepší nápady: Žena si postavila dům skoro zadarmo –⁠ z PET lahví namísto cihel

Bydlení si můžete postavit i přesto, že nemáte moc peněz na účtu, a tato žena je toho skvělým příkladem. K vytvoření zázemí jí totiž stačily pouze plastové lahve.

zena dum lahve
Zdroj fotografie: S vědomím Anitta G.

Většina lidí, kteří nemají moc peněz v kapse, je ochotná spokojit se s co nejlevnější konstrukcí svého domova a vloží mnoho úsilí do jeho dokončení. Tímto způsobem nejenže ušetří mnoho peněz, ale mnohdy jsou také na svůj výtvor více pyšní, neboť to zvládli téměř sami. Tato žena však předvedla něco naprosto krásného – svůj dům si sestavila pouze z plastových cihel, které naplnila pískem, a poté je spojila cementovou maltou. Její dílo si získalo velkou oblibu, protože vypadá naprosto úchvatně. 

Dům z plastových lahví

Ačkoliv si mnozí myslí, že postavit si svůj vlastní dům stojí mnoho peněz, existují způsoby, jak při stavění svého obydlí ušetřit a utratit za něj zlomek naspořených peněz. Stačí se pouze chytnout správného nápadu, poté jej zrealizovat a můžete bydlet již během několika měsíců ve svém. Skvělým příkladem je tato žena, která neměla moc peněz, a proto se rozhodla spokojit se s co nejlevnější konstrukcí. Stavbu však pojala velmi kreativně a namísto cihel proto použila obyčejné plastové láhve. 

Tento krok jí nejenže ušetřil značnou finanční částku, ale také díky němu neměla její stavba příliš velký dopad na životní prostředí. Dům se nachází v Jižní Americe, kde je navíc neustále příjemné podnebí, tudíž její dům nevyžaduje žádné vytápění. Ačkoliv se žena rozmýšlela poměrně dlouho, nakonec se rozhodla pro cestu obyčejné plastové láhve, a to z prostých důvodů – jsou velmi levné a dají se snadno sehnat. Nemyslete si však, že by to bylo něco jednoduchého, protože ke stavbě potřebovala desítky tisíc kusů. 

Bylo to zdlouhavé, ale stálo to za to 

Jakmile žena sehnala potřebné množství láhví, začala je nejprve plnit pískem a poté přidávat do jednotlivých částí konstrukce, kde byly následně zality cementovou maltou. Někde také použila skleněné láhve, které se skvěle hodily na příčky domu a jako dekorační ohrádka okolo malé zahrádky. Poté, co byly ekologické stěny hotové, musela je vyztužit mřížovou sítí, kterou provlékala hrdly lahví. Souběžně se zdmi byl pak také vybudován komunikační a vodovodní systém. „Byl to sice zdlouhavý proces, ale stálo to za to,“ sdělila žena. 

plot z platovych lahvi
Zdroj fotografie: S vědomím Anitta G.

Poté, co byla konstrukce z plastových lahví hotová, byly stěny následně omítnuty a opatřeny speciálním nátěrem. Budoucí majitelka domu byla velmi potěšena, když se začaly objevovat první krásné výsledky. Jakmile byl pak dům zcela dokončen, sama se svým manželem nevěřila, že by byl sestaven z obyčejných plastových lahví. Vypadal totiž téměř totožně s ostatními domy v sousedství. Nakonec pak nechyběla konečná dekorace stěn, na které byly nakresleny bílé kytičky.

Velmi ekologický nápad

Takto krásné dílo se podařilo ženě ve středním věku postavit naprosto svépomocí. Nejenže tak ušetřila mnoho peněz, ale také neměla její stavba téměř žádný vliv na životní prostředí. Nyní již nemusí řešit naprosto nic, kromě občasného výpadku vodovodního systému. Dům z plastových láhví navíc stojí velmi pevně a odolá jakékoliv tropické bouři.