Jak si správně a efektivně vyprat ložní prádlo | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ručníky a ložní prádlo ještě nebyly čistější. Profesionální finta zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy

Ručníky a ložní prádlo ještě nebyly čistější. Profesionální finta zničí bakterie, obnoví původní barvu a odstraní i zvířecí chlupy

Prostěradla, polštáře a deky. To je základ, který vlastní skoro každý a přesto mnoho lidí nemá jasno v tom, jak se o něj starat. Tyto jednoduché návody ovšem mění celou věc.

lozni pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postel využíváte téměř každou noc, pokud se zrovna nenacházíte mimo své bydliště. Je tedy místem, kde trávíte mnoho času a už jen z toho důvodu musíte umět vyčistit své ložní prádlo, bez toho se prostě z hygienického hlediska nehnete. Navíc se vám díky správné péči bude lépe spát.

Jak byste měli prát prostěradla

Bavlna je velmi oblíbenou tkaninou

A není se čemu divit, je totiž odolná, prodyšná, měkká a cenově dobře dostupná. Praní prostěradel z této tkaniny je obzvláště jednoduché. Musíte vědět, že by se měla prát v horké vodě se silným pracím prostředkem, který zajistí, že se odstraní všechny nečistoty. Co se týče používání aviváže, tak daleko více oceníte bílý ocet. Aviváž totiž zapříčiňuje snížení savosti vláken.

bavlnene prosteradlo detail
Zdroj fotografie: Unsplash

Saténové prostěradlo vypadá velmi elegantně

Je s ním ovšem o trochu více práce. Ještě předtím, než jej dáte do pračky byste měli nanést odstraňovač skvrn, pokud se na něm nějaké nachází a nechat působit okolo 10 minut. Pračku byste poté měli nastavit na jemný cyklus, nižší rychlost a studenou vodu.

Lněné povlečení je prodyšné a hypoalergenní

Nejlepší je ho prát s jinými přírodními vlákny, jako je například bavlna a bambus. Pokud tuto možnost nemáte, tak jej raději perte samostatně, než ho míchat s jinými látkami. Perte jej v teplé či až studené vodě, příliš horká by zapříčinila smrštění. Zároveň se vyhněte pracím cyklům s vysokorychlostním odstřeďováním, ty totiž způsobují krčení látky.

lnene prosteradlo s hruskami
Zdroj fotografie: Unsplash

Hedvábné povlečení je dobré pro vaše vlasy

Je totiž šetrné a vaše vlasy nikdy nezacuchá. Lze jej prát ručně, ale vzhledem k velikosti prostěradla nejspíše oceníte řešení s pračkou. Na té byste měli nastavit jemný cyklus a prostěradlo při nejlepší vložit do síťového sáčku na prádlo, což jej ochrání. Vždy používejte jemný prací prostředek a studenou vodu, přidat můžete i ocet místo aviváže.

Jak byste měli prát polštáře

Co se týče péřových polštářů

Tak u těch je velice jednoduché je vyprat v pračce. Pokud využíváte pračky s horním plněním, tak vložte vždy dva polštáře, na každou stranu jeden, abyste udrželi rovnováhu. Pokud perete jen jeden a nebo máte pračku s předním plněním, tak přidejte například ručníky navíc. Vodu nastavte na studenou a využijte jemného cyklu, dále přidejte jednu až dvě lžičky vysoce účinného pracího prostředku s nízkou pěnivostí.

dva kluci polstarova valka
Zdroj fotografie: Unsplash

Polštáře plněné polyesterem jsou dobrou volbou pro alergiky

Nejprve samozřejmě zkontrolujte, zda se na polštáři nenacházejí skvrny, které byste museli předem odstranit. Následně nastavte studenou či teplou vodu, nikdy ne příliš horkou. Přidejte pouze malé množství pracího prostředku a stejně jako v minulém případě zvolte jemný cyklus.

Pěnové polštáře a polštáře z latexu

V tomto případě je i důležité, jaký den pro vyprání zvolíte. Nejlepší je vybrat teplý a svěží den, protože tyto polštáře nelze vložit do sušičky, tak alespoň rychleji uschnou v dobrém počasí. Polštář budete muset prát ručně. Naplňte tedy například vanu vlažnou vodou a malým množstvím jemného pracího prostředku, který je vhodný k ručnímu praní jemných kusů prádla. Polštář následně ponořte a nechejte namáčet okolo 10 minut. Následně jej opláchněte čistou vodou a máte hotovo.

penovy polstar zenska ruka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak správně vyprat vaše deky

Ještě před praním si vezměte navlhčený hadřík a zjistěte, jestli použitá barviva náhodou nestékají. Pokud zjistíte, že ano, tak deku rovnou odneste do profesionální čistírny, sami byste si ji akorát zničili. Pokud barvy nepouští, tak se můžete vrhnout na praní. Samozřejmě před ním nejprve očistěte všechny skvrny.

zena s hrnkem pod dekou
Zdroj fotografie: Unsplash

Následně naplňte vanu studenou vodou a přidejte tekutý prací prostředek, který je bez barviv a parfumace. Práškovému se vyhněte, mohl by na dece zanechat zbytky a skvrny. Následně deku ponořte do vody a nechejte 10 minut, vodu následně vypusťte a deku opláchněte v nové a čisté. Pro efektivní odstranění zbytků pracího prostředku přidejte půl šálku bílého octa.

Znáte i jiné finty pro čistou a voňavou postel?

Zdroj: Thespruce