Vyhazujete kůru z mandarinek? Děláte velkou chybu
adbz.cz » Hobby » Kůra z mandarinek se ještě hodí: Rostliny po ní prosperují a pro škůdce je jako smrtící jed

Kůra z mandarinek se ještě hodí: Rostliny po ní prosperují a pro škůdce je jako smrtící jed

Pečujte v zimě o pokojové rostliny přírodní cestou a levně. Není to vůbec složité. Pomohou vám k tomu citrusy – konkrétně citrusová kůra.

hnojivo citrusova kura
Zdroj fotografie: iStock

Není žádnou novinkou, že citrusové plody jsou ohromnou zásobárnou vitamínu C. Na začátku zimy se hojně objevují na pultech obchodů mandarinky, pomeranče a jiné druhy. Většina lidí obyčejně ovoce oloupe a kůru vyhodí. Šikovné hospodyňky dokáží využít i citrusovou kůru, ať už k úklidu, provonění bytu nebo jako dekoraci. Z citrusových slupek se dá ale vytvořit i skvělé hnojivo pro pokojové rostliny, díky kterému se jim v zimě nebude dařit o nic hůř než po zbytek roku.

Citrusový elixír pro vaše pokojovky

Zkuste vytvořit z citrusových slupek tekuté hnojivo. Před oloupáním citrusové plody důkladně omyjte teplou vodou, abyste kůru zbavili postřiku, kterým bylo ovoce ošetřeno. Připravte si vhodnou skleněnou nádobu a naplňte ji do poloviny citrusovou kůrou. Poté nalijte do nádoby až po okraj vroucí vodou a takto nechte kůru dva až tři dny louhovat. Po uplynutí této doby tekutinu sceďte a můžete zalévat – v zimě stačí jednou měsíčně, v období květu i třikrát za měsíc.

Citrusová kůra jako účinný insekticid

Hnojivo není jediným způsobem, jak se dá kůra z citrusů využít. Díky své ostré tropické vůni zastrašují nejrůznější škůdce, navíc obsahují limonen, látku, která je pro spoustu druhů hmyzu smrtící. Využijte toho a použijte vyrobené tekuté hnojivo jako účinný insekticid. Přelijte vyrobenou tekutinu do lahve s rozprašovačem a pravidelně ho aplikujte na listy a stonky napadené rostliny. Listy můžete roztokem i potírat. Mšice, molice i jiní škůdci nechají vaše rostliny zase rychle na pokoji.

Zalévání pokojové rostliny hnojivem z citrusů
Zdroj fotografie: Depositphotos

Spása pro zahradu – citrusová kůra

Kůra ze všech citrusů se v sezóně hodí i v okrasné nebo užitkové zahradě. Skvěle obohatí váš kompost, neboť obsahují mnoho dusíku, fosforu a draslíku. Doporučuje se kůru před vhozením na kompost nakrájet na menší kousky. Citrusová kůra pomůže zachránit zahradu od škůdců. Nakrájené kousky kůry jednoduše poházejte kolem napadených nebo ohrožených rostlin. Kromě hmyzu je nemají rádi ani obávaní slimáci. Posílit ochranu můžete i kombinací s vyrobeným citrusovým postřikem.

Trik, jak jednoduše a rychle oloupat pomeranč