Nevylévejte vodu z uvařených brambor, má totiž celou řadu benefitů
adbz.cz » Hobby » Voda z vařených brambor je hotový poklad a nikdy by se neměla vylévat. Má mnoho účinků, o kterých málokdo ví

Voda z vařených brambor je hotový poklad a nikdy by se neměla vylévat. Má mnoho účinků, o kterých málokdo ví

Voda z uvařených brambor má hned celou řadu výhod a benefitů, díky kterým byste ji rozhodně neměli vylévat.

voda z varenych brambor
Zdroj fotografie: Depositphotos

Příroda je mocná čarodějka a její síla nezná hranic. Dalším důkazem toho jsou například obyčejné bramborové slupky, nebo voda po vaření brambor. Ty totiž obsahují hned celou řadu důležitých vitamínů, minerálů a jiných prospěšných látek, které své využití najdou jak v domácnosti, zahradě tak například v naší kosmetice či jako rychlá a účinná první pomoc při nemocích a jiných problémech.

Přírodní kosmetika

Jelikož je odvar z vařených brambor bohatým zdrojem draslíku, škrobu, vitamínu B12 a řady dalších prospěšných látek, jedná se dokonale výživný, omlazující a hydratační prvek nejen pro naši pokožku a pleť, ale také vlasy. Stačí tuto vodu pouze přelít do čisté nádoby, uložit do lednice a poté použít podle aktuální potřeby.

varene brambory
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pro pleť je toto použití velmi jednoduché a stačí tuto vodu nanášet pomocí odličovacího tamponku nejlépe před spaním. Zmírní se tak příznaky vrásek, stárnutí pleti, vyblednou tmavé kruhy pod očima a pleť se krásně hydratuje. Pro nanesení na pokožku můžete použít tělové mléko, do kterého přidáte několik kapek této vody, nebo ji jednoduše vmasírujete do pokožky.

starostlivost o plet
Zdroj fotografie: Depositphotos

U vlasů je použití stejně jednoduché a můžete je tak jednoduše promýt provařenou bramborovou vodou, nebo nanést na vlasy a podobně jako masku nechat několik minut působit a poté smýt vlažnou vodou. Vlasy tak dokonale odlehčíte a zhydratujete. Budou také mnohem více jemné a lesklé a také tato voda napomáhá proti roztřepeným a polámaným konečkům.

myti vlasu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo plné živin

Voda z vařených brambor má nejen skvělé účinky pro lidské tělo, ale také pro všechny druhy rostlin, od zelených, přes kvetoucí až po plodící. Stačí vždy přidat trošku bramborové vody k běžné zálivce a vaše rostlinky porostou jako nikdy. Pozor však na to, aby tato voda nebyla solená, ale čistě jen z brambor.

hnojeni rostlin
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nejenže však podpoří růst a vitalitu vašich rostlinek na základě správné porce živin a vitamínů, odvar z brambor funguje také jako přírodní odpuzovač hmyzu a jiných škůdců, nebo také jako prevence proti nejrůznějším nemocem, které rostliny mohou postihovat. V takovém případě ji můžete buď přilít ke kořenům, nebo pomocí rozprašovače nanést na napadenou rostlinu.

Čistící účinky

Dalším benefitem vody z vařených brambor jsou její čistící účinky, které si hravě poradí například se zašlým příborem, starými skvrnami na hrncích nebo na zčernalých špercích. Stačí jednotlivé předměty na noc namočit do této vody a poté pouze do sucha vyleštit. Co bylo zašlé se nyní bude přímo lesknout a blyštět.

cisteni priboru
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na vaření

Voda z vařených brambor se dá mimo jiné použít i na vaření. Díky vysokému obsahu škrobu můžete s její pomocí zahušťovat omáčky, požít ji jako základ na polévku nebo při přípravě domácího chleba. Přidat ji můžete také do krmení pro zvířata a obohatit tak jejich stravu o podstatné vitamíny a minerály, které jim dodají na zdraví a vitalitě.

Pro zdraví

Kromě dobrých kosmetických účinků má pro nás voda z vařených brambor ještě řadu dalších výhod. Její pravidelná konzumace totiž vede k lepšímu odvodňování a také ke snížení kyselosti organismu. Používá se také jako první pomoc při zánětu ústní dutiny nebo při léčbě paradentózy a v neposlední řadě je skvělým pomocníkem při tzv. „opici“ po prohýřené noci. Několik lžiček této tekutiny totiž dokáže uvolnit podrážděný žaludek a pomáhá lépe vstřebat zbytky alkoholu.

piti vody
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Little House Living