Jak se zbavit mastných skvrn na stěnách vašeho bytu?
adbz.cz » Hobby » Po mastných skvrnách na zdi nezůstane ani stopa: Bohatě stačí hadřík se saponátem

Po mastných skvrnách na zdi nezůstane ani stopa: Bohatě stačí hadřík se saponátem

Pokud chcete odstranit obtížné skvrny a udržet vaše stěny krásně čisté, naučte se domácí triky a objevte efektivní čisticí prostředky na stěny.

Skvrny na stěně
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stěny našich domovů nám poskytují nejen ochranu, ale i útulnou atmosféru. Při čištění domácnosti však často opomíjíme péči o tuto její část. Někdy stačí jedna mastná skvrna, která pokazí vzhled celého interiéru, abychom si uvědomili, že je na čase věnovat stěnám pozornost. Zde je pár rad, jak si poradit s mastnými skvrnami na zdech, případně jak se jim vyvarovat.

Různé druhy barev se liší odolností

Základním krokem je poznat své stěny. Zjistěte, jaký druh barvy či omítky zdobí váš interiér. Akrylové či silikátové barvy jsou snadné na údržbu. Běžná barva, nanášená v několika vrstvách, není i podle webu Forbes tak odolná a vyžaduje speciální ošetření. Rozhodně budete potřebovat dva kbelíky, jeden s čistou teplou vodou a druhý na opláchnutí hadříku od nečistot. Ideální je houbička z mikrovlákna, která absorbuje vodu a zabraňuje šmouhám.

Domácí metody pro čištění stěn

  • Jedlá soda: Smíchejte s vodou, vytvořte pastu a jemně potřete znečištěné místo.
  • Zubní pasta: Namočte hadřík do vody, potřete zubní pastou a otřete špinavá místa.
  • WD-40: Možná překvapivý pomocník, ale jak jsme již dříve psali, chemie na auta má řadu využití i v domácnosti. Na stěny počmárané fixem nastříkejte tento prostředek a otřete čistým hadříkem.
  • Pěna na holení: Pěnu nechte pár minut působit na skvrnách a poté opláchněte vlhkou houbou.
mazivo wd 40
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mým záchranářem byla jedlá soda a trpělivost. Po trošce drhnutí se moje stěny staly zase jako nové,“ napsala do redakce adbz.cz Andrea ze severních Čech. Odolnější skvrny, jako jsou plísně, vyžadují speciální péči. Použijte fungicidní prostředky a postupujte podle návodu. Pokud máte větší problémy, neváhejte konzultovat s odborníkem. Občas narazíme na skvrny, které se nechtějí vzdát snadno. Jedním z nejběžnějších problémů jsou mastné skvrny, které často vznikají v kuchyni. Tyto skvrny je nejlepší odstranit co nejdříve, jak radí i portál iDnes.cz.

  • Ocet a voda: Smíchejte octový roztok (1/5 octa a 4/5 vody) a tím očistěte mastné skvrny.
  • Amoniak a prostředek na mytí nádobí: Pokud potřebujete účinnější metodu, smíchejte čpavek (0,5 šálku), vodu (2 litry) a lžičku prostředku na mytí nádobí. Tuto směs můžete použít i na tapety.
  • Papírový ručník: Přetřete mastné místo hadříkem a poté přitiskněte papírový ručník, který absorbuje mastnotu.
  • Tekutina na čištění oken: Některé tekutiny na čištění oken mají schopnost odstranit mastnotu a jsou dostatečně šetrné k nátěru.

Co se stěnami po zaplavení vodou

Pokud máte stěny, které byly v minulosti zaplaveny, mohou na nich zůstat vodní skvrny a rzi. Nejdříve musíte odstranit zdroj vlhkosti a počkat na úplné vyschnutí. Poté můžete provést renovaci. Před novým nátěrem použijte izolační nátěr, který chrání proti vlhkosti a má lepší krycí schopnosti. Ostatně problematice vlhkosti a boji s plísní v domácnosti se na adbz.cz pravidelně věnujeme.

Abyste se vyhnuli namáhavému čištění, udržujte stěny opakovaně. Jednou za měsíc provětrejte místnost a odstraňte nahromaděný prach. Tím zajistíte, že vaše stěny budou vždy jako nové. Udržujte svůj domov čistým a svěžím. Nechte stěny zářit v plné kráse a dopřejte si útulný interiér, který si zasloužíte.