S mastnotou na dlažbě si hravě poradí i běžné prostředky
adbz.cz » Hobby » Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy

Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy

Dlažba plní mimo jiné i estetickou funkci, a je proto nemilé, když se objeví mastná, olejová skvrna. Odstranit ji ale můžete i přípravky, které máte doma.

skvrny olej palivo
Zdroj fotografie: iStock

Venkovní dlažba se nachází v okolí snad každého domu. Dnes je nabídka na trhu velmi široká, a můžete tak vybírat z různých tvarů, barev i provedení. Důležitá je kvalita dlažby, která by měla podle své funkce mít i odpovídající výšku a měla by odolat mrazu i velkému teplu. Taková dlažba, obzvláště pokud pokrývá velkou plochu, stojí nemalé peníze, proto je nutné se o ni starat. Většina levnějších dlažeb není povrchově ošetřená, a je tak náchylná na vsáknutí olejových skvrn. I s tím se dá vypořádat s pomocí čisticích prostředků, které máte doma.

Vyzkoušejte saponát, odstraňuje skvrny

Dlažba by měla plnit i estetickou funkci, a když se vám na ní objeví olejová skvrna, jistě nebudete nadšeni. Dlažba je často velmi náchylná na absorbování mastnot, ať už je to olej, benzin, či mastnota z grilovaného pokrmu. Jednou z možností je zakoupit dlažbu, která je impregnovaná, což do jisté míry chrání dlažbu před znečištěním; pořizovací cena je ale oproti obyčejné dlažbě vysoká. Dodatečně se dá impregnace i dokoupit.

Čerstvou skvrnu zasypejte pískem, který dobře absorbuje tuk. Běžný saponát na mytí nádobí ale také prokáže velmi dobrou službu – výborně odmašťuje, a pokud zasáhnete v krátkém čase od vzniku skvrny, nemusíte se obávat, že by byla nadále viditelná. Připravte si kyblík, naplňte jej vodou, tu zakápněte trochou saponátu a zkuste dlažbu pořádně vydrhnout kartáčem. Skvrnu asi neodstraníte hned po prvním čištění, proto zkuste proces několikrát opakovat, dokud nebudete spokojeni. Pokud očekáváte deštivé počasí, nalijte saponát přímo na skvrnu a nechte pracovat přírodu.

Speciální přípravky na skvrny

Jestliže je mastnota příliš vpitá do dlažby a nedaří se vám ji odstranit použitím běžného saponátu na mytí nádobí, budete muset sáhnout po jiném prostředku, který bude agresivnější a mastnotu odstraní. Vždy ale daný prostředek vyzkoušejte na malém kousku dlažby, abyste věděli, zda funguje efektivně a nedochází k jinému zabarvení dlažby či jiným nežádoucím projevům.

čistící sada, kartáč a kyblík
Zdroj fotografie: Pixabay

V každé specializované prodejně vám jistě rádi poradí vhodný přípravek na odstranění mastnoty, a to i podle toho, čím je skvrna způsobená. Vyzkoušet můžete rozpouštědla na bázi acetonu či benzenu nebo čisticí sprej na řetězy a brzdy. Všechny tyto přípravky si s mastnotou velmi dobře poradí.

Jak při čištění dlažby ušetřit síly

Pokud máte kolem domu velkou vydlážděnou plochu a mastných skvrn více, velkým pomocníkem je vysokotlaký čistič na dlažbu. Můžete s ním dlažbu čistit preventivně i vícekrát do roka a udržovat ji tak v pěkném stavu po dlouhá léta.