Vypěstujte si kaki ze semínka: Jak na to krok za krokem
adbz.cz » Hobby » Jak si vypěstovat kaki ze semínka krok za krokem: Nejdřív roste na parapetu, na jaře se může zasadit na zahradu

Jak si vypěstovat kaki ze semínka krok za krokem: Nejdřív roste na parapetu, na jaře se může zasadit na zahradu

Hurmikaki je oblíbené exotické ovoce. Vypěstujte si tento bujný a bohatě plodící strom i u nás, a to ze semínka.

nakrajene kaki ovoce
Zdroj fotografie: Kakara / Creative Commons / CC BY-SA

Hurmikaki možná znáte pod názvem ebenovník, kaki, kachurma nebo tomel. Je to exotické ovoce pocházející z Číny a v obchodě už je poměrně snadno k sehnání. Pokud si na něm rádi pochutnáváte, můžete si tento ovocný strom vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Jednou z možností je koupit už vzrostlý strom v zahradnictví, je to ale možné i ze semínka, které se nachází uvnitř plodu.

Jak pěstovat hurmikaki ze semínka

Počet semínek v jednom plodu je 1–8, můžete tedy nechat naklíčit i více kusů pro větší úspěch. Semínka je nutné před samotným zasazením nachladit, klíčí potom lépe. Dejte je tedy po dobu 1–2 měsíců do lednice. Ideální období na zasazení je únor nebo březen, nejpozději však duben. Semínko zasaďte do běžného substrátu a přibližně po měsíci by mělo začít klíčit. Kaki roste poměrně pomalu, připravte se tedy na to, že první asi 4 roky poroste doma na parapetu, než bude připraveno odolat venkovnímu prostředí.

Nejlepším termínem pro zasazení kaki do zahrady je hned na začátku jara, než začnou stromy nasazovat pupeny. Pokud to v tomto období nestihnete, je možné strom zasadit i v polovině června. Mladé stromy jsou ještě náchylné na mráz, v zimě je tedy přikryjte a obalte kmen jutou, rákosem, nebo vrbovým proutím. Ovšem musíte si být jistí, že je o mrazuvzdornou odrůdu, jinak je možné pouze pěstování v květináči a letnění.

Výběr vhodného stanoviště

Stejně jako jiné stromy i kaki má specifické požadavky na půdu a umístění. Vhodná je středně těžká zemina a jemně kyselé pH. Vyberte co nejslunečnější stanoviště s dobrou tepelnou akumulací, například tedy u stěny domu. Stanoviště by mělo strom chránit i před silným větrem. Je velmi náročný na vodu, proto je potřeba strom hodně zalévat, obzvláště v horkém letním počasí. Vhodné je i přihnojování.

hurmikaki sklizeň
Zdroj fotografie: Pixabay

Každým rokem na jaře je nutné ořezat větve. Nové plodné větvičky vyrůstají pouze z loňského dřeva, ze staršího nikoliv. Pravidelným řezem regulujete vzrůst a košatost stromu a je také zárukou vysoké úrody. Kaki kvete ve druhé polovině května po dobu 2–3 týdnů a plody zrají koncem září, nebo začátkem října. Pozor na nezralé plody, které jsou trpké a nechutnají dobře. Nechte je přejít mrazem, nebo nechte dozrát v misce s jablky při pokojové teplotě. Teprve měkké kaki má tu správnou specifickou sladkou chuť.