Podzim je ideální období na boj s plevelem. Super roztok za 2 Kč
adbz.cz » Hobby » Podzim je ideální období na vyhubení plevele na příjezdových cestách. Použijte podomácku vyrobený roztok z octu a vody

Podzim je ideální období na vyhubení plevele na příjezdových cestách. Použijte podomácku vyrobený roztok z octu a vody

Podzimní údržba zahrady zahrnuje také hubení plevele mezi dlažebními kostkami. Pomůže ocet, sůl i vroucí voda.

prijezdova cesta
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hubení plevele je běh na dlouhou trať. Zatímco v obchodech je možné koupit nespočet přípravků, jen málokdo preferuje chemické prostředky a dává přednost použití přírodních produktů, které tolik nezatěžují životní prostředí a jsou tedy ekologické. Navíc je můžete připravit z pohodlí domova a nemusíte číst malé etikety a vybírat ten správný produkt. K hubení plevele je ideální čas právě na podzim, protože v zimě zaručeně růst nebude a zamezíte růstu také na jaře. Jak moudře využít ocet?

Ocet, sůl a voda plevel zahubí

Plevel a mech často prorůstá dlažebními kostkami, protože je vydlážděná plocha nedostatečně odvodněná. Vlhkost se tak drží pod kostkami a vytváří ideální podmínky pro vznik a růst plevele. Stačí přitom zakomponovat betonové žlaby, které jsou mrazuvzdorné, odolné a snadno se udržují. Ačkoli můžete plevel vytrhávat ručně, je to práce zdlouhavá a nepříjemná. Pomůžou ale také produkty na přírodní bázi.

Nejlepší je použít ocet. Jak radí web TheSpruce, čím vyšší je obsah kyseliny octové, tím má lepší účinky. Klasický ocet používaný i v domácnosti obsahuje 8 % kyseliny octové, můžete ale sehnat i ocet s vyšší koncentrací kolem 20–30 %. Ať už vyberete jakýkoli postřik, měl by být vždy použit před napadnutím sněhu. Také vyberte den bez deště a silného větru.

Tekuté mýdlo mezi dlaněmi
Zdroj fotografie: Piqsels
Tekuté mýdlo, případně saponát na nádobí v kombinaci s octem, je výtečným pomocníkem v boji s plevelem

Ocet a voda je nejjednodušší směs

Smíchejte ocet a vodu v poměru 2:1 a naplňte lahvičku s rozprašovačem. Tento roztok nastříkejte na dlažební kostky. S tímto postupem má velmi dobré zkušenosti pan Pavel T. z Prostějova, který se o něj s naší redakcí podělil: „Tuto proceduru opakuji tak dvakrát týdně a do měsíce je znát, že je plevel nadobro zničený.“

Zkombinujte ocet i s mýdlem

Vyzkoušet můžete i jiné domácí přípravky. Jak jsme na adbz radili, velmi účinná je také kombinace bílého octu a tekutého mýdla. To můžete nahradit i běžným saponátem, který doma používáte na mytí nádobí.

Vařící a slaná voda prokáží podobnou službu

Web GardeningKnowHow také informuje o možnosti likvidace plevele pouze pomocí vody. Vroucí voda z konvice nechtěný plevel zahubí. Použít můžete také slaný roztok. Sůl veškerý plevel vysuší. V teplé vodě rozmíchejte velké množství soli, aby vznikl opravdu silný koncentrát. Pomocí rozprašovače aplikujte na plevel.

Rozsypaná sůl ze solničky
Zdroj fotografie: Piqsels
Silný koncentrát slané vody je na hubení plevele výborný

Vyčistěte dlažbu od mastnoty a skvrn

Ať už se jedná o příjezdovou cestu, chodník kolem domu či terasu, je dlažba součástí snad každého obydlí. Levnější dlažby nejsou vybaveny kvalitní povrchovou úpravou a důsledkem je pak savost materiálu, který do sebe vše absorbuje. Nejčastěji pak hyzdí dlažbu skvrny od oleje, benzínu či grilovaných pokrmů. Zatímco na malé skvrny si vystačíte s běžným saponátem na nádobí, jak jsme na adbz psali, na rozsáhlejší a hluboko vpité skvrny budete muset použít speciální přípravek, případně vysokotlaký čistič.