Hravě zlikviduje plevel, mšice i plíseň: Levný zázrak pomůže vaší zahradě v pohodě přežít podzim i mrazy

Pokud nechcete na zahradě používat chemické prostředky, můžete vsadit na osvědčené přírodní metody, jak zahubit škůdce, choroby i plevel. Levnou alternativu máte doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V žádné domácnosti nechybí ocet. Hodí se při přípravě pokrmů i jako skvělý čisticí prostředek. Svou práci ale odvede i na zahradě. Je ekologický, účinný a levný, takže se při zahradničení vyhnete kupovaným chemickým koktejlům, jako jsou různé pesticidy, herbicidy či insekticidy. Jeho využití na zahradě se meze nekladou. Hubí plevel, podporuje zdravý růst rostlin, ale je také účinnou zbraní proti mšicím, slimákům, plísňovým nebo houbovým chorobám.

1) Zatočí s plevelem

Pokud nechcete na zahradě k hubení plevele sáhnout po chemii, je ocet tím pravým. Stačí, když ho přelijete do láhve s rozprašovačem a plevel postříkáte. Agresivní ocet se pak postará o zbytek a plevel spálí.

2) Vyzraje na choroby

Jakmile rostliny nebo keře napadne plíseň nebo černá skvrnitost, ocet jim pomůže nad chorobou vyhrát. Snadno vyrobíte postřik ze dvou lžiček jablečného octa, které rozmícháte v odvaru z heřmánku. Na rostliny aplikujte opakovaně a brzy uvidíte výsledek.

3) Pomůže vám s květy

Některé rostliny prostě mají ocet rády. Jeho blahodárný účinek způsobí, že lépe, rychleji a více vykvetou. Patří mezi ně třeba azalky, rododendrony, hortenzie či gardénie. Nikdy však na ně nelijte neředěný ocet. Smíchejte hrnek octa v několika litrech vody a roztok pak aplikujte na rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Postará se o půdu

Ocet se doporučuje, pokud potřebujete zvýšit pH půdy. Zejména když dlouho neprší, je třeba zvýšit kyselost půdy uměle. Přidejte proto hrnek bílého octa do zálivky.

5) Pečuje o semena

Pokud semena obtížně klíčí, ocet jim může pomoci. Jemně semena otřete smirkovým papírem a namočte je přes noc do životabudiče. Ten si připravíte v poměru 1 : 4 z octa a teplé vody. Nakonec přidejte ještě trochu tekutého mýdla a pořádně promíchejte. Po vyjmutí z lázně semena zasaďte a brzy uvidíte zelené výhonky.

6) Vyčistí staré květináče

Ocet nepomáhá na zahradě jen přírodě. Můžete s ním vyčistit i nejrůznější pomůcky. Pokud máte zašlý hliněný květináč, jehož vzhled kazí nahromaděné vápenité usazeniny, vyčistíte ho roztokem z octa a vody, který se připraví v poměru 1 : 1.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7) Postará se o nářadí

Pokud máte cokoli na zahradě zrezivělé, použijte ocet. Hodí se na šrouby, ptačí pítka, nábytek nebo na náčiní, jako je lopata a rýč. Namočte je do octa, opláchněte a budou jako nové.

8) Zocelí vaše květiny

Jste frustrovaní, když řezané květiny doma ve váze rychle zvadnou? Máme recept, jak je uchováte mnohem déle čerstvé. Do nádoby se čtvrt litrem vody přidejte dvě lžíce bílého octa a lžičku cukru. Pořádně rozmíchejte a pak do roztoku dejte květiny.  

9) Vyzraje na zvířata

Aby se vaše záhony květin nestaly oblíbeným odpočinkovým místem psa nebo kočky a vy jste nemuseli mazlíčky dokola odhánět, použijte ocet. Vložte třeba do květináče hadr nasáknutý octem a postavte ho k záhonům. Zhruba jednou týdně hadr vyměňte. Štiplavá vůně octa mazlíčky odradí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10) Neuniknou mu žádní škůdci

Octem zahubíte nežádoucí škůdce. Funguje jako přírodní insekticid třeba na mšice, mandelinky bramborové nebo na housenky. V poměru 1 : 1 ocet zřeďte s vodou, přelijte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na rostliny. Když škůdci nezmizí hned, opakujte postřik po několika dnech.

Jaké tipy máte pro využití octa na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články