Přírodní hnojiva pro hortenzie: K bujnému kvetení dopomůže kyselina citronová i kefír
Hortenzie dokážou přitáhnout pohled každého návštěvníka. Ale aby vám tyhle parádnice dělaly radost od jara až do podzimu, chtějí trochu péče.

Obsah článku
Hortenzie umí být pořádně náročné, jak jsme se v redakci přesvědčili. A vůbec nezáleží na tom, jaký druh si koupíte. Nestačí je jen zasadit a čekat zázraky – potřebují totiž pořádnou dávku živin a správné zacházení hned na jaře.
Co hortenzie potřebují na jaře jako sůl
Jakmile se po zimě probudí, hortenzie mají pořádný hlad – ne, vůbec se to nebojíme napsat takhle napřímo, ona je to totiž pravda. Nejvíce si žádají dusík – ten jim pomáhá vytvářet nové listy a výhonky. Ale aby také pořádně nasadily na květ, což je to, co od nich chceme nejvíce, potřebují i fosfor (který posiluje kořeny) a draslík (ten zase zlepšuje proudění vody a živin v celé rostlině a zvyšuje její odolnost).
Podívejte se, kde je pěstujete
Ale ani tohle tak úplně nestačí. Když totiž tyhle krásky zasadíte na špatné místo, tak vám prostě nevykvetou ani náhodou, uvádí web Deccoria. Půda, v níž hortenzie rostou, by měla být výživná, kyprá a hlavně trochu kyselá – ideálně s pH mezi 5,5 až 6,0. A nepíšeme to jen tak. Když je totiž zemina v jejich okolí příliš zásaditá, začnou trpět chlorózou. Tu poznáte podle bledých listů a také podle toho, že zkrátka nebudou chtít kvést. Špatnou zeminu je možné dodatečně přikyselit třeba rašelinou, jehličím nebo trochou síranu amonného.
Ale důležitá je ještě jedna věc – hortenzie mají opravdu mělké kořeny, takže milují stále lehce vlhkou zem. Pozor však, že přemokřená půda je pro ně pohroma – na to si také musíte dávat pozor. Kořeny začnou uhnívat a velmi brzy se nejspíš objeví i plíseň. Zálivku proto provádějte raději mírnou a častou – je to mnohem lepší než krátkodobé přemokření následované přísuškem. To tyhle půvabné dřeviny totiž obvykle nesnášejí právě dobře.

Přírodní hnojiva, po kterých hortenzie pokvetou jako divé
Začít s přihnojováním byste měli hned na jaře, jakmile se oteplí a rostliny začnou růst, radí na svém webu Martha Stewart. A k startovní dávce výživy stačí rozpustit 2 lžíce kyseliny citronové v 10 litrech vody a touto zálivkou rostliny každých 15–20 dnů zalít.
Do druhého kola se pak skvěle hodí starý dobrý kefír. Právě on je totiž plný užitečných bakterií a minerálů, které hortenzie přímo zbožňují. Stačí smíchat 2 litry kefíru s 10 litry vody, nechat půl hodinky odležet a pak použít jako zálivku jednou do měsíce. Vaše keře se vám odvděčí záplavou květů.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h