Hortenzie pokvetou jako nikdy předtím: 2 lidová hnojiva do 20 Kč
adbz.cz » Hobby » Hortenzie pokvetou jako nikdy předtím: Hnojivo z kyseliny citronové či kefíru

Hortenzie pokvetou jako nikdy předtím: Hnojivo z kyseliny citronové či kefíru

Tyto bohatě kvetoucí keře obdivuje snad každý. Nádherná hortenzie však pro bujné kvetení potřebuje péči a živiny. Lze si však poradit i s běžně dostupnými prostředky.

hortenzie obri kvety
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hortenzie jsou tak nádherné, že dodají neodolatelné kouzlo každé zahradě. Přitom nejsou náročné na pěstování. Je však potřeba jim vybrat dobré umístění a čas od času je pohnojit. Na trhu najdete řadu komerčních hnojiv určených přímo na hortenzie, avšak můžete je podpořit i běžně dostupnými surovinami. Ty jsou šetrné k životnímu prostředí a vaše hortenzie je budou milovat.

Proč používat domácí hnojiva?

Mnoho složek používaných v domácích hnojivech je snadno dostupných. Běžně je máte v kuchyni nebo na zahradě. Používáním domácích hnojiv ušetříte, protože ta z obchodu jsou poměrně drahá, a pokud máte velkou zahradu, mohou náklady na hnojení představovat už významnou položku. Jednoznačně se jedná o ekonomické řešení.

Domácí hnojiva také často obsahují přírodní a organické živiny, které podporují dlouhodobé zdraví půdy a prospěšné půdní mikroorganismy. Navíc neobsahují žádné škodlivé chemikálie, a jsou tak bezpečné pro vás, zahradu i domácí mazlíčky. Domácí hnojivo rovněž můžete přizpůsobit konkrétnímu druhu rostliny. Třeba právě hortenzie si budou pochvalovat hnojivo z citronové šťávy nebo mléčného kefíru.

Hnojení citronovou šťávou

Běžně pěstované hortenzie mají trochu rozdílné požadavky na půdu než většina rostlin. Snesou i neutrální půdu, ale v těch mírně kyselých se jim také daří. Navíc díky kyselé půdě můžete změnit barvu kvetoucích hortenzií. K přikyselování půdy, která následně ovlivní barvu květů, se nejlépe hodí právě citronová šťáva, jež obsahuje kyselinu citronovou.

kyselina citronová
Zdroj fotografie: Freepik

Můžete smíchat šálek čerstvě vymačkané šťávy z citronu se čtyřmi šálky vody a roztok nalít kolem hortenzie. Použít také můžete přímo kyselinu citronovou. Dvě polévkové lžíce rozmíchejte v kbelíku s 10 litry vody a hortenzii zalijte. Citronové hnojivo používejte maximálně jednou za měsíc během vegetačního období. Citronová šťáva je dobrým zdrojem draslíku, vápníku a hořčíku, jež jsou životně důležité pro silné stonky a živé květy hortenzií.

Hnojení hortenzií kefírem

Kefír je fermentovaný mléčný nápoj, který obsahuje řadu prospěšných bakterií a enzymů. Ty podporují silný vývoj kořenů a zlepšují vstřebávání živin. Obsahuje také dusík, fosfor a stopové minerály, jež podporují celkové zdraví rostliny. Pro výrobu domácího hnojiva se pokuste sehnat kefír v bio kvalitě, ale účinný bude jakýkoliv kefír.

hortenzie
Zdroj fotografie: Freepik

Půl šálku kefíru smíchejte se dvěma šálky vody a nechte 24–48 hodin odstát, aby se zlepšila fermentace a uvolňování živin. Poté nalijte kefírové hnojivo kolem základny vašich hortenzií a vyhněte se přímému kontaktu s listy. Dalšími domácími hnojivy, které budou vyhovovat hortenziím, jsou vaječné skořápky, banánová slupka, kávová sedlina nebo epsomská sůl.