Sbírání plodů z vlastní zahrady už nebude jen tak. Za trhání hrozí podle nového zákona mastná pokuta

Pokud ovoce z vašeho stromu spadne na sousedovu zahradu, náleží jemu. A jak je to v případě, kdy si utrhnete ovoce ze sousedova stromu?

i Zdroj fotografie: Hans Hillewaert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pohled na strom obsypaný sladkými plody dokáže zahřát u srdce každého zahrádkáře. V takové chvíli se nemůžeme dočkat sklizně, až si na ovoci pochutnáme. Se sklizní ovoce ze stromu na vašem pozemku to ale nemusí být vždy tak jednoduché.

Čí je to ovoce?

Zažili jste někdy spory se sousedem, čí je to ovoce nebo třeba ořechy? Když je strom na pozemku jednoho souseda, ale padá na pozemek toho druhého? Jak se taková situace řeší? A čí je vlastně to ovoce? Komu náleží?

Podle webu Novinky plody spadlé na sousedův pozemek náleží sousedovi. To znamená, že strom sice může růst na vaší zahradě, ale pokud větve přesahují na zahradu souseda a ovoce spadne na jeho pozemek, jsou plody jeho.

Za trhání ovoce mastná pokuta

Zalíbila se vám sladce vypadající červená jablíčka, která rostou na sousedově stromě, ale větve přesahují na vaši zahradu? Pohráváte si s myšlenkou, že když je větev na vašem pozemku, můžete si ovoce utrhnout? Tak tady hodně velký pozor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trhat ovoce přímo ze stromu, byť větve přesahují na vaši zahradu, podle webu iReceptář nejde. Pokud byste ovoce trhali přímo ze stromu, dopustili byste se krádeže. A v takovém případě vám hrozí mastná pokuta.

Můžete se domluvit

Majitel stromu může souseda požádat o přístup na jeho pozemek, aby si ovoce z jeho stromu sklidil, píše web Faei. Záleží pak, jaké máte vztahy se sousedem, zda bude možné se s ním domluvit. A pozor. Pokud soused s povolením vstupu na svůj pozemek otálí a vzniká podezření, že čeká, až ovoce ze stromu spadne, a bude tak patřit jemu, můžete po něm požadovat náhradu vzniklé škody.

Úklid spadaného listí připadá na hlavu majitele pozemku

Abychom se nebavili jen o ovoci, kdy ve finále můžeme „vydělat“ na tom, že sousedův strom přesahuje na náš pozemek, a my si tak v případě, kdy k nám spadnou zralé plody, můžeme zadarmo pochutnat na sladkém ovoci, musíme se zmínit třeba o situaci se spadaným listím.

Tady už možná tak nadšení nebudete. Pokud jde o spadané listí, které k vám spadne ze stromu ze sousedova pozemku, připadá jeho úklid na vás. A to samozřejmě platí i v opačném případě, kdy listí z vašeho stromu spadne na pozemek souseda. Pak je jeho starost, aby listí zlikvidoval.

Řešili jste někdy podobnou situaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články