Škůdci se k vašim rostlinkám nepřiblíží na centimetr: 3 způsoby využití nepřekonatelné síly hořčičného semínka

Nedejte škůdcům na své zahradě žádnou šanci. Na pěstované plodiny aplikujte postřik s hořčičným semínkem a užívejte si bohatou úrodu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý rok se zahrádkáři potýkají se škodami, které na jejich úrodě napáchají nejrůznější choroby a škůdci. Abyste podpořili preventivní opatření, jež jste jistě učinili – správné umístění plodin, hnojení přírodními materiály (kompostem, hnojem, apod.) či pravidelnou zálivku – aplikujte na své záhony rozemleté hořčičné semínko. Toto dochucovadlo má totiž mnohem širší možnosti využití. Jakmile zjistíte, s čím vším vám pomůže, nakoupíte si ho do zásoby.

Neproniknutelná bariéra z hořčičného prášku

Slimáci a hlemýždi jsou obávanými ničiteli úrody. Dokáží v mžiku zlikvidovat kapustu, salát, rajčata, papriky nebo jahody. Abyste jim v tom zabránili, nasypte kolem svého záhonu prášek z rozemletých hořčičných semínek. Hořčice je totiž pro tyto plže toxická, avšak rostlinám nevadí. Dbejte na to, aby byla bariéra z prášku dostatečně široká a obnovovali jste ji po každém dešti. Vhodné je rovněž udržovat v okolí záhonu nízkou trávu a pravidelně kypřit půdu.

Hořčičný prášek pomůže v boji proti mšicím

Pro podporu své úrody nemusíte využívat průmyslová hnojiva či toxické chemikálie proti škůdcům, které jsou v úhrnu spíše ke škodě (znečišťují spodní vody a ve větším množství dokáží znehodnotit půdu). Zachovejte se ekologicky a jako první pomoc zvolte hořčičný prášek. Jestliže vaše plodiny napadly mšice, připravte si na ně jednoduchý postřik. V kýblu s 10 litry vody rozmíchejte 100 gramů hořčičných semínek rozemletých na co nejjemnější prášek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kýbl s roztokem poté nechte na chladném a stinném místě odstát po dobu několika dní. Poté přecezený roztok zřeďte s obyčejnou vodou v poměru 1:1 a přimíchejte k němu půl litru tekutého mýdla. S pomocí rozprašovače aplikujte na listy a stonek napadených rostlin. Léčebnou kúru provádějte po dobu několika dní. V případě, že by byly rostliny napadené mšicemi velmi intenzivně, kombinujte tuto metodu s ručním očištěním rostliny od škůdce.

Postřik, který vypudí mandelinky i obaleče

Nejsou to jen plži a mšice, s nimiž si hravě poradíte. Přípravek, který si namícháte z rozemletého hořčičného semínka, vody, octa a dehtového mýdla, vám pomůže ochránit plodiny před mandelinkou bramborovou, třásněnkami i obaleči. Dvě polévkové lžíce prášku ze semínka smíchejte s 5 litry vody, 100 mililitry octa a se 40 gramy dehtového mýdla (k dostání v obchodech s přírodní kosmetikou). Na plodiny aplikujte postřikem v pravidelných 7–10denních intervalech.

Jaké způsoby používáte, abyste se zbavili škůdců?

Nemáte po ruce hořčičné semínko? Naučte se, jak připravit postřik z česneku

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Vondrisková

Jsem vášnivá zastánkyně moderní architektury s bohatými zkušenostmi z předešlých let, během kterých jsem pracovala na mnoha projektech. Přináším inspiraci a praktickou perspektivu na měnící se architektonickou scénu. Můj cit pro detail a krásu spojený s funkcionalitou vede k hledání nových trendů a udržitelných řešení.

Zobrazit další články