Za odnášení dříví z lesa hrozí 2 až 10 let za mřížemi. Výjimkou je klestí – tedy větve, které v průměru nepřesahují 7 cm
Topná sezóna pomalu, ale jistě začíná a s ní i sháňka po dřevě. Na klestí můžete vyrazit bez obav do lesa, palivové dřevo je ale nutné koupit.
Nedávná energetická krize zatřásla celým světem a bohužel kdejaká domácnost se zatřásla i zimou. Rekordní ceny přinutily všechny bez výjimky přemýšlet o alternativních metodách vytápění a moje domácnost na tom nebyla jinak. Pro nás bylo jediným východiskem snížit teplotu termostatu na minimum a denně přitápět krbovými kamny. Naštěstí jsme měli dostatek již suchého dřeva. Ve snaze ušetřit se nabízí možnost jít do lesa a dřevo si jednoduše nabrat. Víte ale, že jde o trestný čin?
Kdo vlastní lesy a co si můžete vzít
Více než polovina veškerého lesního porostu u nás patří státu, z toho největší část je spravována státním podnikem Lesy České republiky, ostatní lesy jsou pak často v osobním vlastnictví. Jak uvádí web dTest, chování návštěvníků lesa upravuje lesní zákon (zákon č. 289/1995 Sb.), který mimo jiné říká, že plody a suché klestí je možné sbírat kdekoli, a to klidně i v lese patřícím soukromé osobě. Jak jsme na adbz podrobně psali, například z šišek můžete vyrobit opravdu krásné vánoční ozdoby, které nestojí skoro nic.
Jak ovšem definovat klestí? V tom má jasno web České stavby, který říká, že klestí jsou veškeré suché větve a jiné části stromů, které leží na zemi a v nejširším místě nemají průměr větší než 7 cm. Cokoli o větším průměru už je bráno jako dříví a jeho neohlášený odnos z lesa, nebo snad kácení stromu, je protizákonné. Klestí je ovšem třeba brát v rozumném množství a pouze pro vlastní potřebu. Pokud se chystáte vyrazit sbírat větvičky v soukromém lese, vždy je vhodné oslovit příslušného vlastníka a požádat jej o svolení.
Sankce za vynášení dříví jsou vysoké
Ačkoli je sběr klestí možný prakticky kdekoli, rozhodně se vyhněte lesním školkám, oborám a také přírodním rezervacím. Tyto oblasti jsou zkrátka tabu. Také dejte pozor, abyste vozidlem bez povolení nevjížděli do míst se zákazem vjezdu. Za neoprávněné vynášení dříví z lesa a kácení stromů jsou postihy velmi nekompromisní a adekvátně vysoké. Jedná se totiž o trestný čin, takže kormě tučné pokuty si můžete dle výše způsobené škody „vysloužit“ i 2–10 let za mřížemi.
Nedávno jsme na adbz informovali o současných cenách palivového dříví. Ceny jsou již stabilnější, rozhodně se tedy vyplatí obrátit se na dřevosklady či pily ve vašem okolí, případně pak vlastníky soukromých lesů nebo přímo na Lesy ČR a zajistit si co nejlepší cenu za dřevo. Snaha získat dříví nekalým způsobem se nevyplácí.