4 z 5 Čechů špatně likvidují olej po vaření. Za špatné vytřízení přitom hrozí pokuta 100 000 Kč

Pokud likvidujete olej nesprávně, můžete schytat nemalou pokutu. Akorát kvůli tomu dochází k ucpávání potrubí a mnoha dalším škodám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Olej má ve své domácnosti pravděpodobně každý – přestože není nejzdravější, hodí se k přípravě mnoha různých pokrmů a nestojí tolik peněz jako například máslo či jiné alternativy. Někteří lidé však často zapomínají na to, že olej vyžaduje správnou likvidaci, a nevědomky ho tak vylijí do dřezu či záchodu. To je však dle serveru Praha-cista velký přestupek, který úředníci pokutují částkou až 100 000 Kč. 

Olej do potrubí nepatří 

Přestože Češi dle statistik dbají na třízení odpadu, co se týče manipulace s potravinami, jejich zdatnost upadá. Řeč je především o oleji, který často po smažení končí ve dřezu nebo toaletě, což je však velmi špatně. Již pár kapek tohoto produktu totiž může způsobit vážné poškození trubek a vesměs i celé kanalizace, neboť poté, co se dostává do kontaktu s vodou, začíná tuhnout. Po čase se pak na něj začínají lepit různé nečistoty a dochází k ucpávání.

Je tedy zřejmé, že olej může napáchat mnoho škody v rámci celé kanalizace, a proto stát přišel s nastavením pokuty, která takový přestupek trestá nemalou pokutou – a to dle serveru Deník ve výši až 100 000 Kč. Pokud tedy tak činíte, nejenže tím ohrožujete svou domácí pohodu, ale také brzy může přijít kontrola, která vám to vše spočte. 

Lahev s rostlinným olejem iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vyléváte olej do toalety či dřezu, hrozí vám mastná pokuta.

Oleje se můžete zbavit snadno 

Pokud vám po vaření zbyl olej, vhodným způsobem, jak se ho zbavit, je použití speciálního kontejneru obvykle černé barvy v kombinaci s oranžovou. Ten se však nemusí nacházet všude, a proto je vždy možností i sběrný dvůr, kam je ho nejlepší odevzdat ve vhodné nádobě. Na webu adbz jsme také psali, jak snadno a rychle odstranit olejové skvrny z oblečení

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články