Dopřejte zvadlým kytkám druhý život, už nikdy neskončí v koši. Floristika prozradila, jak květiny udržet celé týdny krásné

Dostali jste překrásné řezané květiny od své milované polovičky pro radost? Bohužel ale takové rostliny brzy vadnou. Vyzkoušejte způsob, který zvadlé květiny opět oživí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý z nás moc dobře ví, že řezané květiny vydrží maximálně pět dní ve váze. Řezané růže vydrží mnohdy klidně jeden až dva dny a poupata vadnou. Je to způsobeno tím, že jsou růže zachlazené a stejně jako ostatní květiny, postrádají živiny, které proudí kořeny. Pokud jsou však vaše rostliny mírně zvadlé, nevyschlé, lze je ještě jednoduchým způsobem zachránit.  

Jak postupovat při oživování zvadlých květin

Vždy se stane, že stonek řezané květiny zaschne, proto květina uvadá. Nejen, že nemá květina možnost čerpat živiny, ale ona nemůže čerpat ani vodu kvůli zaschnutí. Proto je tedy vhodné vzít co nejostřejší nůž a zešikma alespoň dva centimetry, stonek odříznout. Zajistíte tak rostlině lepší absorbování vody. Odřezávat byste měli postupně přibližně každé dva až tři dny.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho zahradníků doporučuje, abyste po odříznutí nalili do vázy teplejší vodu. Zajistíte tak, aby se voda vstřebávala rychleji. Ale pozor, je třeba dávat pozor, k jakým květinám teplou vodu lijete. Například tulipány a některé další rostliny teplou vodu nesnesou. Teplota vody by neměla být chladná ani horká. Měla by být příjemně teplá, přibližně 30 °C.  

Poslední krok – oživení rostliny

Jako poslední krok zbývá vodu ve vázy patřičně vyživit. Možná jste si všimli, že k řezaným květinám někdy dostanete výživu v černém pytlíku, je třeba ji do vody s každou výměnou vysypat. Takže pokud ji nemáte, zajděte do květinářství a tyto balíčky tam rozhodněte seženete. Tento malý a tajemný balíček dokáže rostlinám dopřát živiny a udrží je déle svěží. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste tuto výživu nesehnali, existuje ještě jedna možnost, která rostlinám dodá živiny. Jedná se o kombinaci tří přísad, které většinou najdeme v každé spíži. Připravte si cukr, kyselinu citronovou a dvě kapky bělidla. Cukr poskytne živiny, kyselina sníží pH ve vodě a bělidlo zabrání růstu nepříznivých bakterií. Jednoznačně je důležité, a pokud ho tam nedáte, kvůli cukru se ve vodě rozmnoží bakterie. Nezapomínejte, že je třeba stonek každých pár dní ořezávat a měnit vodu, ve které smícháte výživu.

Zdroj: Lifehacker

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články