Při vysévání zahrádkáři používají toaletní papír, aby si ulehčili práci

Výsevní pásek dokáže zahrádkářům usnadnit práci se setím drobných semínek. Platit za něj v obchodě ale nemusíte, stejně dobře totiž poslouží toaletní papír.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Výsevní pásek je věc, bez které se spousta zahrádkářů obejde, jiní však na něj nedají dopustit. Faktem však zůstává, že s takovým páskem dosáhnete pravidelně vysetých semínek do země – obzvlášť těch nejdrobnějších, jako je například mrkev nebo petržel. Zakoupit se dá v každém zahradnictví, ale jeho koupě vás samozřejmě bude něco stát – obzvlášť jestli sejete větší množství zeleniny. Výsevní pásek si můžete velice snadno vyrobit sami doma. Potřebovat k tomu budete roličku toaletního papíru.

Nejprve si vyrobte přírodní lepidlo

Výroba výsevního pásku není vůbec složitá, nezabere mnoho času a finanční náklady jsou zanedbatelné. Vše, co budete potřebovat, je jen toaletní papír, lžíce mouky, půl litru vody a štětec. A samozřejmě semínka vybrané zeleniny. Nejprve si vyrobte přírodní „lepidlo“ z mouky. Lžíci mouky vařte ve vodě do té doby, než vytvoří kluzkou kaši. Výsledná hmota nesmí být příliš lepkavá. Než přistoupíte k dalšímu kroku, nechte uvařenou kaši vychladnout.

Výsevní pásek zajistí pravidelné rozestupy

Nyní si rozložte toaletní papír na stůl a v pravidelných intervalech na něj štětcem nanášejte moučné lepidlo a na něj pokládejte semínka. Délka rozestupu záleží na tom, co za zeleninu sejete. Informace o rozestupech i hloubce výsevu najdete na obale od semínek. Pokud chcete být absolutně přesní, můžete si na papíře vyznačit rozestupy tužkou. Na výšku by semínka měla být přilepená zhruba uprostřed toaletního papíru. Nakonec přeložte papír na polovinu. Získali jste tak pásek, ve kterém jsou semínka bezpečně uchována.

Výsevní pásek na záhoně iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsevní pásek se postupně rozloží

Výsledný pásek nakonec stočte do ruličky a lepidlo na něm nechte zaschnout. Pokud byste tento krok přeskočili, semínka by mohla začít předčasně klíčit. Nyní přišel čas zasít semínka na záhon. Je to velice jednoduché. Smotanou pásku opatrně rozmotejte na záhoně a zakryjte slabou vrstvou zeminy. Toaletního papíru v záhoně se nemusíte bát – postupem času se rozpadne a vaší zelenině to nijak neublíží. Semínka budou zaseta rovnoměrně a vám později odpadne práce s protrháváním příliš hustě vyseté zeleniny.

Jaké jsou vaše triky při vysévání zeleniny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články