Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů

Cibule patří na našich zahrádkách k naprosto stěžejním plodinám. Aby se jí však plně dařilo, musíme jejích pěstování uchopit za správný konec už od začátku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do české gastronomie stejně neodmyslitelně jako třeba vepřové maso. Její divoký předchůdce dodnes roste volně v celé Asii a k jeho první kultivaci došlo pravděpodobně úplně poprvé na území Íránu. Odtud se cibule rozšířila do Egypta a poté až do Evropy. Používá se nejenom jako potravina, ale uplatní se i v lidovém léčitelství například k léčbě srdečních chorob a revmatických bolestí.

Jak na výsev cibule

Cibule není rostlinou nijak náročnou na teplo. Její semena začínají bez potíží klíčit už při 4–5°C a dospělé exempláře prospívají nejlépe při 1719°C, byť vyšší teploty snáší také poměrně dobře. Nevadí jim ovšem ani krátkodobý chlad, listy cibulí se nepoškodí ani při -6 °C. S jejím pěstováním tedy rozhodně není třeba čekat až do poloviny května nebo později.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ovšem dobré vědět, že pokud je přetrvávající počasí v létě chladné a deštivé, budou listy cibulí růst s větší intenzitou než cibule. As tím je třeba počítat. Nejvíce chyb však milovníci zahradničení udělají na samém počátku pěstování této plodiny. I když je o cibuli známo, že si na přehnanou zálivku příliš nepotrpí, na začátku svého vývoje je na vodu naopak poměrně náročná. Teprve později začne preferovat sucho a teplo.

Kde a jak pěstovat cibuli

Tato plodina vám poroste prakticky všude, ale nejlépe se jí daří v kyprých a humózních půdách. Nemá také ráda čerstvě vyhnojený záhon. Zpočátku to tak nevypadá, protože pod zemí se začnou objevovat velké cibulky, ty však později ztrácí na rychlosti růstu a nelze je (kvůli špatnému vyzrávání) dlouhodobě uskladnit. Z hnojiv zpočátku používejte ta s obsahem dusíku, později bude cibule preferovat vyšší hladinu draslíku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na výsadbu cibule

V našich podmínkách je běžnějším způsobem pěstování ze sazečky, protože výsev semen není zdaleka tak spolehlivý, jak bychom potřebovali. A jak na to? Všeobecně platí, že k tomu můžete přistoupit už na podzim (v říjnu), ale nejlepší bývá v našich podmínkách výsadba v březnu. Pokud chcete ze záhonu částečně sklízet i zelenou cibulku, budete to moci provést už přibližně za 4–5 týdnů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dbejte na to, aby od sebe byly jednotlivé rostliny vzdáleny přibližně 25 cm, přičemž mezi jednotlivými řádky musí zůstat mezera alespoň v šířce 10 cm. Pokud v průběhu růstu zjistíte, že jste sazenice vysadili příliš na husto, měli byste vědět, že je lze vysadit i jinam. Přesazování totiž snáší velmi dobře. Navíc není nutné cibuli pěstovat na záhonku samostatně, velmi dobře se snáší i s:

  • fazolemi,
  • brokolici,
  • hlávkovým salátem,
  • zelím,
  • kukuřici,
  • lilkem,
  • česnekem,
  • hráškem
  • a ředkvičkami.

Jak na sklizeň cibule

V prvních týdnech potřebuje cibule o něco více vody, nejpozději od poloviny července by se však měla zálivka celkově omezit. Pomůže to lepšímu vyzrání a prosušení cibule před sklizní. Cibule se všeobecně sklízí začátkem srpna. Její listy řídnou a postupně zasychají, což je neklamná známka toho, že se doba pro sklizeň již blíží. A jak na to? Cibuli začněte ze záhonu vyjímat výhradně za suchého slunečného počasí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Abyste předešli jejich poškození, opatrně je vyrýpněte ze země rýčem a nechte usušit dva až tři dny jen tak na vzduchu. Poté je proberte a ze zdravých kousků odstraňte odlupující se vnější obal. S tímto krokem neotálejte, aby vám úroda náhodou nezmokla. A na jaký výnos se při správné péči těšit? Všeobecně platí, že z plochy o rozměrech 10 m2 můžeme po výsadbě cibule očekávat sklizeň v množství 12–15 kg (u setí je očekávaný výnos 5–10 kg).

Pěstujte si svou vlastní cibuli nebo dáváte přednost té z obchodu?

Naučte se, jak na výsadbu cibule krok za krokem

Zdroj: GardenersWorld

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články