Dojíždíte daleko do práce? Máte nárok na odměnu od státu. Musíte si ale o peníze rychle říct, jinak je nedostanete

V této drahé době se hodí každá koruna. Zjistěte, zda i vy máte nárok na příspěvek na dojíždění, který může být i více než 3000 Kč měsíčně.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Stát se snaží podpořit nízkou míru nezaměstnanosti různými politikami a opatřeními. Patří mezi ně například podpora vzniku nových pracovních míst a podnikání formou dotací, vzdělávací a rekvalifikační kurzy, pomoc malým a středním podnikům ve venkovských oblastech či například využívání prostředků Evropské unie pro rozvoj trhu práce a na podporu zaměstnanosti. Mimo jiné jsou ale čerpatelné také příspěvky, které souvisí s náklady na dojíždění do práce. Zjistěte, zda na ně také máte nárok a v jaké výši.

Má to své podmínky

Web ÚřadPráce jasně definuje, jaké podmínky musí uchazeč o příspěvek splňovat. V rámci programu „Příspěvek na podporu regionální mobility – Příspěvek na dojížďku“ se píše, že máte nárok na příspěvek, jste-li v evidenci ÚP déle než 5 měsíců a naskytla se možnost pracovat mimo obec trvalého bydliště. Žadatel může být evidován i kratší dobu, stát mu ale může přiklepnout příspěvek, pokud není schopen vlivem nedostatku praxe, zdravotního omezení či například nevyhovující kvalifikace najít práci v místě bydliště.

Nově uzavřená smlouva se zaměstnavatelem musí být na dobu neurčitou nebo na dobu delší než 6 měsíců. Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí 1000 – 3500 Kč a odvíjí se od dojezdové vzdálenosti. „Jezdím za prací téměř 30 km a dostávám 2500 Kč měsíčně,“ podělil se o zkušenost náš čtenář pan Tomáš Z. z Lesné. Příspěvek přitom neslouží pouze na benzin, ale například z něj můžete zaplatit nocleh či hlídání dětí. Není nutné ÚP dokazovat, na co konkrétně byl použit, informuje web Peníze.

V nelehké době je každá koruna dobrá

Současná doba není pro mnohé jednoduchá, a musí se tak šetřit opravdu na všem. Stát se ovšem snaží pomáhat všemi směry. Využít můžete například příspěvku na bydlení, o čemž jsme na adbz psali již dříve. Doporučuji použít on-line kalkulačku, kde své příjmy a náklady vyčíslíte. Ta vypočítá, zda na dávku máte nárok i vy. Také je možné navštívit příslušný Úřad práce, kde vám úřednice rády pomohou.

Žena se v kanceláři dívá na telefon iZdroj fotografie: Piqsels
Pro výpočet příspěvku na bydlení můžete použít kalkulačku na internetu.

Poměrně slušná suma se však dá ušetřit také na jídle. O tom, jak naše prababičky dokázaly spořit na vaření, jsme také na adbz již radili.

Jak daleko dojíždíte za prací vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články