Jak porazit bakteriální vadnutí rajčat: Měď ho zlikviduje za 10 dní

Rajčata jsou nejoblíbenější letní plodinou. Ani jim se ale nevyhýbají choroby a nemoci. Bakteriální vadnutí rajčat může ohrozit celou úrodu.

Rajčata napadená chorobou i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rajče je jednoletá rostlina z čeledi lilkovitých pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy se rozšířila už koncem 15. století. Zpočátku ale byla rajčata pěstována jako okrasné rostliny, teprve začátkem 19. století byl rozpoznán jejich opravdový potenciál. Od té doby jsou symbolem každého léta a pěstují se s velkou oblibou. Ani rajčatům se však nevyhýbají nemoci. Mezi ty velmi závažné se dá zařadit bakteriální vadnutí, jež postihuje listy i samotné plody.

Rajče potřebuje spoustu živin

Nesmírnou výhodou rajčat je, že se dají pěstovat ve skleníku, na zahradě v záhoně, ale třeba i ve vhodné nádobě či v pytli, a na plodech si tak mohou pochutnat i lidé s balkonem. Ať už jsou pěstována kdekoli, existuje několik zásad, bez jejichž dodržování se jim dařit zkrátka nebude. Vysazují se v druhé polovině května, kdy už není přímá hrozba přízemních mrazů, které by rostlinky mohly značně poničit. Preferují vzdušnou půdu obohacenou o kompost, jejich nároky na výživu jsou velmi vysoké, proto je dobré je přihnojit, například přírodním hnojivem.

Přesazení rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě náročnosti na přísun živin vyžadují také pravidelnou a poměrně vydatnou zálivku. Vždy se však vyvarujte zalévání na listy, které vede ke vzniku plísňových onemocnění a strádání rostliny. Zálivku provádějte brzy ráno, případně až navečer, kdy jsou teploty příznivější a voda se dostane do hloubky ke kořenům rostliny. Pokud přemýšlíte, kam sazenice nejlépe umístit, vždy volte místo se spoustou světla a ideálně velmi slunečné a zároveň chráněné před větrem.

Bakteriální vadnutí rajčat musíte podchytit včas

Bakteriální vadnutí je způsobeno bakterií Corynebacterium michiganense a postihuje listy i plody. Účinnou pomocí jsou fungicidy na bázi mědi a cínu (u nás je možné pořídit např. Thiram).

Když listy začnou vadnout

Charakteristickým znakem bakteriálního vadnutí je zvlnění listů, které vzniká nejprve ve spodní části rostliny a postupně se přesouvá výše, celá rostlina tak uvadá. Pokud byste udělali průřez stonku, uvidíte pruhy hnědé barvy. V tomto případě je nejvyšší čas začít jednat, aby se rostlina dostala zpátky do formy. Pokud totiž zásah zanedbáte, můžete během několika dní o svou úrodu přijít.

Bakteriální rakovina rajčat iZdroj fotografie: Uživatel Goldlocki / Creative Commons / CC BY-SA

Po použití fungicidů na bázi mědi a cínu by se měl stav vašich rostlin zlepšit do 10 dnů. Pokud k tomu nedojde, rajčata urychleně zlikvidujte (nejlépe je spalte). Je totiž pravděpodobné, že jste narazili na rezistentní formu této nemoci (která se bohužel stále šíří) a vašim rajčatům už není pomoci. Jediné, co můžete udělat, je zabránit tomu, aby se tato choroba rozšířila dál.

Bakteriální vadnutí postihuje i plody

Včasná diagnostika je zásadní. Pokud si všimnete, že na plodech jsou malé černé ohraničené tečky, můžete si být jisti, že se jedná právě o tento druh onemocnění. I v takovém případě je třeba použít fungicid. A napadené plody ihned utrhněte a zlikvidujte (určitě je neházejte na kompost ani do popelnice na bioodpad).

Která onemocnění rajčat řešíte nejčastěji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články