Konec kotlů je na spadnutí. Stát hrozí pokutami ve výši 50 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Konec kotlů v Česku je za rohem. Stát hrozí pokutou 50 000 Kč, kterou může udělit opakovaně

Konec kotlů v Česku je za rohem. Stát hrozí pokutou 50 000 Kč, kterou může udělit opakovaně

Od září již nebude možné topit v jakémkoli kotli, který máte doma. Stát totiž v tomto ohledu spustí důrazné regulace.

Konec kotlů v Česku je za rohem. Stát hrozí pokutou 50 000 Kč
Zdroj fotografie: Pixabay

V září letošního roku vstoupí podle informací z webu Ossel v České republice v platnost nové nařízení, které zakazuje používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle zařazené do I. a II. emisní třídy.

Nařízení, které domácnosti pocítí

Za nedodržení tohoto zákona hrozí pokuty až do výše 50 000 Kč, které mohou být uloženy opakovaně. Původně mělo toto nařízení začít platit v září 2022, ale jeho zavedení bylo odloženo kvůli konfliktu na Ukrajině, který způsobil značnou nejistotu v dodávkách plynu a dalších důležitých surovin, jak poukazuje web E15.

Proč jsou kotle zakázány?

Hlavním důvodem zákazu kotlů emisní třídy I a II je ochrana životního prostředí. Tyto starší kotle jsou ve srovnání s kotli vyšší třídy opravdu „špinavé.“ Jinými slovy vypouštějí výrazně vyšší množství škodlivin, což má negativní dopad na zdraví obyvatel. Legislativní základ tohoto zákazu má kořeny v českém zákoně o ochraně ovzduší z roku 2012. Tento zákon nařizuje postupné snižování látek znečišťujících ovzduší a jako bonus také stanovuje poměrně přísné normy pro emise.

Odkdy zákaz platí a co hrozí nedbalcům

Nové předpisy oficiálně vstoupí v platnost v září 2024. Majitelé domů, kteří budou i po tomto datu nadále používat kotle emisní třídy I a II, riskují, že jim budou hrozit značné pokuty. Tyto pokuty mohou dosáhnout až 50 000 Kč a v případě přetrvávajícího porušování předpisů mohou být uloženy i opakovaně. A vyhnout se jim nepůjde. Vládou vypracovaná strategie totiž počítá i s pravidelnými kontrolami od místních úřadů.

Starší kotle jsou ve srovnání s kotli vyšší třídy opravdu „špinavé“
Zdroj fotografie: Freepik
Starší kotle jsou ve srovnání s kotli vyšší třídy opravdu „špinavé“.

Na obecním úřadě mi řekli, že budu muset úředníky do domu pustit. Tak mi nezbude nic jiného než do nového kotle investovat, i když ten starý mi ještě slouží,“ říká paní Milada N. z Kutné Hory. To však není jediná změna, na webu adbz jsme v minulosti psali také o pokutě za špatně vytříděný odpad, která může být rovněž nepříjemně vysoká.