U 1 ze 3 Čechů brzy zazvoní kontrola. Kdo státního úředníka nepustí dovnitř, rovnou schytá pokutu 50 000 Kč. Týká se to i vás?

Pokud u vás doma zazvoní úředníci, raději je pusťte dovnitř. Ti, kteří je budou ignorovat, mohou schytat pokutu ve výši až 50 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Ačkoli by se mohlo zdát, že na váš pozemek může vstoupit pouze ten, komu to dovolíte, zákon to umožňuje některým státním zástupcům kdykoli a bez souhlasu. Samozřejmě k tomu musí mít podstatný důvod, kterým jsou ve většině případů kontroly bezpečnosti, hluku a také technického stavu budovy, neboť musí odpovídat normám. V případě, že by pak u vás došlo ke zjištění nějakého nedostatku, hrozí vám dle webu Kurzy vysoká pokuta. 

Úředníky není dobré ignorovat 

Stavební úřad má právo vejít na váš pozemek bez souhlasu a ohlášení kdykoli, přičemž vy jako majitel nemůžete odporovat, a navíc je nutné, abyste během celé kontroly byli taktéž přítomni. Termín vám většinou úředníci stanoví v dokumentech týkajících se povolení stavby, ovšem v případě, že by je někdo upozornil na možné nesrovnalosti, mohou přijít naschvál jiný den. A pokud by skutečně objevili vážné nedostatky, přijde vás to draho. 

Pokuta bývá udělena rozhodnutím a stavební úřad má povinnost, aby odpovídala míře vašeho provinění. Maximálně se však může jednat o částku 50 000 Kč, která může být majiteli nemovitosti udělována opakovaně. Zaplatit poté budete muset i v případě, že byste se po vyzvání na kontrolu nedostavili nebo, ještě hůř, nechtěli úředníky na svůj pozemek pustit a ignorovali je. V takovém případě by se dle serveru Domek mohli dostavit i policisté. 

Stavba iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud u vás zazvoní kontrola, rozhodně ji neignorujte.

Tyto zásady rozhodně nepodceňujte 

Úředníci přitom nejčastěji dohlíží na to, zda je stavba prováděna podle ověřené dokumentace a zda jsou řádně vedeny záznamy, stejně jako na technický stav stavby (zejména zda není ohrožován život a zdraví osob a jejich bezpečnost). Pokuta vám pak může být udělena i v případě, že byste provozem stavby nadmíru obtěžovali své okolí, neprováděli údržbu a ani žádné předepsané zkoušky nebo bezpečnostní měření. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články