Zjistěte, které spotřebiče vám spotřebovávájí nejvíc elektřiny
adbz.cz » Hobby » Spotřebiče, které čerpají nejvíce elektřiny: První místo získal indukční sporák, hned za ním je elektrokotel

Spotřebiče, které čerpají nejvíce elektřiny: První místo získal indukční sporák, hned za ním je elektrokotel

Zjistěte, které spotřebiče vám doma spotřebovávají největší množství elektrické energie, a mějte své výdaje pod kontrolou. Toto byste měli vědět, pokud toužíte snížit své náklady.

zarovka ceske penize
Zdroj fotografie: Depositphotos

Neustále se zvyšující inflace a rostoucí ceny za energie a poskytované služby mohou řadu lidí donutit začít si utahovat opasky. Pokud toužíte své životní náklady snížit, aniž byste se museli výrazně uskromňovat nebo omezovat, odhalte největšího žrouta elektrické energie ve vaší domácnosti. S touto informací pak snadno ušetříte peníze za jeho provoz.

Odhalte nejnáročnější spotřebič

Tři základní domácí spotřebiče jsou považovány za opravdové požírače elektřiny. Nejčastěji za vysokými účty za energie stojí indukční sporák, pračka nebo lednička. Podle průzkumů za jednu hodinu používání spotřebuje právě indukční sporák nejvíce energie. V celkových ročních nákladech to pak může být až třikrát více spotřebované energie než lednička, a dokonce až pětkrát více než pračka. Přesné údaje se však mezi domácnostmi mohou lišit podle četnosti a způsobu používání jednotlivých spotřebičů.

Jak zjistit největší spotřebu

Abyste mohli lépe pracovat se spotřebou elektrické energie a snížit své náklady, nejprve zjistěte, který spotřebič vás stojí nejvíce peněz. V návodu nebo informacích dodaných spolu se zbožím zjistěte, jaká je konkrétní spotřeba elektrické energie za hodinu, a porovnejte, jak často a dlouho jednotlivé spotřebiče doma používáte. Konečné výsledky se budou lišit podle životního stylu vaší rodiny.

deska sporáku
Zdroj fotografie: Pixabay
Nejdražší bývá provoz indukční varné desky

Na co si dát pozor při používání elektrokotle

Ve skutečnosti téměř každá domácnost obsahuje mnohem více elektrických spotřebičů než tři výše zmíněné. Velmi náročný na provoz je také elektrokotel. Častý ohřev vody nebo špatně nastavené topení vás může stát spoustu peněz. Nezanedbatelné množství spotřebuje také časté používání rychlovarné konvice, myčky na nádobí nebo žehličky. Všechny tyto spotřebiče jsou nedílnou součástí mnoha domácností, bez kterých je těžké si představit svůj život.

Jak snížit výdaje za elektřinu

Pokud toužíte své náklady snížit, naučte se všechny spotřebiče používat efektivně. K vaření využívejte co nejméně plotýnek najednou a namísto toho použijte již rozpálené části sporáku. Ledničku nikdy nenechávejte dlouho otevřenou. To způsobuje nárust teploty, v důsledku čehož se musí zase namáhavě a zdlouhavě chladit. Ekologický způsob praní vám pomůže snížit nejen spotřebu elektřiny, ale také vody i pracích přípravků.

V každé domácnosti se najdou také žrouti energie, kteří odebírají proud, i když jsou vypnutí. Pokud si dáte pozor na některé z těchto nejčastějších chyb, dokážete za rok ušetřit i více než pár stovek korun. Stačí být zpočátku pozorný a nad zacházením s elektrickými spotřebiči přemýšlet. Postupně se z nových postupů stane zvyk, díky kterému našetříte hromadu peněz.