Kdo má dům, ten se nedoplatí. Za jeden chybějící dokument schytáte bez milosti pokutu 400 000 Kč

Pokud vám v dokumentech o vaší nemovitosti chybí některé věci, můžete schytat obrovskou pokutu. Inspektoři si mohou říct až o 400 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Lidé, kteří již nějakou dobu vlastní nemovitost, v ní pravděpodobně během času prováděli určité rekonstrukce a změny, jako například realizace stěny, přestavba půdy nebo zrušení balkonu na jedné straně domu. Tato skutečnost by však podle nového znění Stavebního zákonu měla být vždy zapsána do patřičné dokumentace – tedy že nesmí být viditelná pouze okem, když u vás inspektoři náhodou zazvoní a požádají vás o kontrolu.

Obrovské pokuty za chybu v dokumentaci 

Pokud tedy víte, že jste během minulosti svůj dům přestavovali, i kdyby o pár metrů, a nemáte o tom žádný záznam, raději to rychle napravte. Dokumentace by totiž měly vždy obsahovat zákresy odpovídající současnému stavu provedení stavby a aktuálně platné legislativě. Mnozí majitelé nemovitostí v nich však mají stále prvotní náčrty svého obydlí, které vypadají naprosto odlišně. Změny mimo jiné přišly v platnost již 1. ledna 2024.

Jakmile tedy u vás zazvoní inspekce a požádá vás o patřičné dokumenty, přičemž vy je nebudete schopni dodat v aktuálním stavu nebo vůbec, může vám být udělena pokuta ve výši až 400 000 Kč. Dále je podle serveru Deník stavebník v takovém případě povinen zařídit si stavební pasport. Toto rozhodnutí většinou vydává stavební úřad a jedná se o první úkon, ke kterému dochází po zjištění všech vážných nedostatků.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za chybu v dokumentaci o své nemovitosti můžete schytat mastnou pokutu.

V případě, že by však pasport stavby nebylo nutné doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad jej akorát ověří a poděkuje vám za váš čas. Vždy proto raději buďte připraveni a nenechávejte nic náhodě. Kontrola může zazvonit kdykoli i u vašich dveří. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí každému majiteli psa. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články