Stát vám přispěje na bydlení 33 000 Kč. O této možnosti ví jen hrstka lidí, nárok má přitom skoro každý

Pokud splňujete podmínky pro získání příspěvku na bydlení, můžete od státu získat až 33 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bydlení není zrovna nejlevnější záležitost. Zejména pak v případě, kdy se řadíte mezi rodiny s nízkými příjmy. V takovém případě vám stát může nabídnout pomocnou ruku a na bydlení přispět nemalou částkou.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Pod termínem „příspěvek na bydlení“ si můžeme představit sociální dávku určenou jak jednotlivcům, tak rodinám majícím nižší příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má každý, jehož výdaje za bydlení tvoří více než 30 % rozhodného příjmu, vysvětluje web Měšec.

Co se nákladů na bydlení týče, což je údaj nezbytně důležitý pro určování nároku na příspěvek na bydlení, rozlišuje se, zda jde o skutečné náklady, či o tzv. normativní náklady, jejichž výši udává zákon. Do nákladů za bydlení se počítají výdaje za plyn, elektřinu, dodávku tepla a vody. Patří sem také nájemné.

Stát vám může na bydlení přispět nemalou částkou

Pokud splňujete podmínky pro zisk příspěvku na bydlení, byla by škoda ho nevyužít, pakliže ho skutečně potřebujete. Ne každý si uvědomuje, že mu stát může pomoci částkou až 33 000 Kč, což není zrovna málo. Pro výpočet možné částky lze použít kalkulačku příspěvku na bydlení, která funguje velmi intuitivně a podá vám užitečný přehled.

Peníze a kalkulačka iZdroj fotografie: Piqsels

Ne všichni si uvědomují, že tuto možnost mohou využít, že na ni mají nárok. Přitom vám stát v tomto ohledu podává pomocnou ruku, a snaží se tak ulehčit těm rodinám, jejichž příjmy nestačí na veškeré vynaložené výdaje. Máte-li tu možnost, využijte ji. Může vám ulehčit od starostí.

Rodina jsou všichni, kteří spolu žijí

Pokud jde o příspěvek na bydlení, za rodinu se podle webu Úřadu práce považují všechny osoby společně žijící v jedné domácnosti. To je rozdíl oproti dřívějším letům. Od července roku 2020 se do výpočtu příspěvku na bydlení počítají pouze ty osoby, které v dané domácnosti skutečně bydlí. Dříve stačilo, aby zde tito lidé měli trvalé bydliště.

Úřad si přitom tuto skutečnost může zkontrolovat na základě návštěvy u vás doma. Stává se totiž bohužel příliš často, že lidé možnosti příspěvku na bydlení zneužívají, proto se úřady rozhodly zasáhnout a provádět namátkové kontroly.

Věděli jste o možnosti získat příspěvek na bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články