Kontroly domácností teď budou na denním pořádku. Statisíce lidí se za své prohřešky nedoplatí. Týká se to i vás?

Žádáte-li o příspěvek na bydlení, musíte uvést všechny osoby sdílející jednu domácnost. Úřad práce si může zkontrolovat, jestli říkáte pravdu.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Na příspěvek na bydlení mají nárok ti, jejichž náklady na bydlení přesáhly 30 % příjmu domácnosti. Stát ale zpřísnil pravidla pro jeho schválení. Nově jste povinni nahlásit všechny osoby, které s vámi v bytě žijí, a úředníci si to mohou přijít zkontrolovat.

Nová pravidla pro získání příspěvku na bydlení

Od července roku 2020 se změnila pravidla, která musíte dodržovat, pokud chcete zažádat o příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má každá domácnost, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 % příjmu, vysvětluje web Peníze. Od státu v rámci tohoto příspěvku získají právě to, co oněch 30 % přesahuje.

Žadatelé o příspěvek na bydlení musí ve formuláři uvádět všechny obyvatele společné domácnosti. Dříve to bylo tak, že jste nahlásili pouze osoby, které měly v bytě nahlášený trvalý pobyt. Na to už se teď nehraje. Nyní musíte uvést jména všech, kteří s vámi v domácnosti skutečně žijí, a mohou se tak potenciálně podílet na výdajích za domácnost.

Úřad práce kontroluje, jestli říkáte pravdu

Příspěvek na bydlení bývá velmi často zneužíván, čemuž se Úřad práce ČR snaží zabránit. Pokud zažádáte o příspěvek na bydlení, může u vás být provedena kontrola, jestli skutečně říkáte pravdu a do formuláře jste uvedli všechny osoby, které s vámi žijí ve společné domácnosti.

model domku, mince iZdroj fotografie: Freepik

Podle webu Měšec se tak může stát, že pokud úředníci při kontrole zjistí, že domácnost obývá více lidí, kteří se teoreticky mohou podílet na placení nákladů za bydlení, mohou uznání příspěvku zamítnout. Kontrola od Úřadu práce může být provedena pouze na základě vašeho předchozího souhlasu. Úředník se vám vždy musí prokázat průkazem.

Co jsou náklady na bydlení?

Mezi náklady na bydlení se počítá nejen nájemné, ale také poplatky za služby a energie (plyn, vodné a stočné, elektřina). Zahrnují se sem také náklady na pevná paliva.

Využívali jste někdy příspěvek na bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články