Platíte až moc peněz za bydlení? Stát vám na to dá tisíce korun každý měsíc. Stačí splnit pár jednoduchých podmínek

Pokud se vám zdá být vaše finanční situace neúnosná a máte pocit, že za bydlení platíte až příliš, ověřte si, zda máte nárok na příspěvek na bydlení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oproti minulému roku se podmínky pro získání příspěvku na bydlení v roce 2024 mírně změnily. Stalo se tak především v důsledku poklesu normativních nákladů. Vlivem této skutečnosti tak na příspěvek dosáhne méně domácností, než tomu bylo loni. Abyste měli jasno v nároku na tuto dávku, můžete využít také aktuální kalkulačku na webu Kurzy. To je podle nás nejjednodušší způsob, jak si tuto skutečnost ověřit.

Kdy můžete získat příspěvek na bydlení

Nárok na peněžitou podporu mají všechny domácnosti, jejichž celkové výdaje za bydlení převyšují 30 % příjmů všech posuzovaných členů domácnosti (v Praze však musí být výdaje na bydlení vyšší než 35 % příjmů), jak jsme zmiňovali už dříve na adbz. Na jednu nemovitost se však může vztahovat pouze jeden příspěvek. Ta může být pronajatá, družstevní, ale i v osobním vlastnictví, avšak musí splňovat podmínky pro celoroční bydlení, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona R. z Berouna: „Celoročně bydlíme v rekreačním objektu a ani to není překážkou pro uznání příspěvku na bydlení.“

Co spadá do nákladů na bydlení

Hlavní položku činí nájem, v případě bydlení v nájemním bytu. Majitelé vlastního nebo družstevního bytu pak počítají s tzv. srovnatelnými náklady podle počtu osob v domácnosti. Pro jednu až dvě osoby představují částku 3 571 Kč, tři osoby 4 669 Kč, čtyři a více 5 632 Kč. Dále se přičítají náklady za elektřinu, plyn, dodávku a ohřev vody, odvod odpadních vod, poplatky za využívání společných prostor, svoz komunálního odpadu i vybavení domácnosti, o čemž jsme psali i v dřívějším příspěvku na adbz.

peníze, model domku iZdroj fotografie: Freepik
Příspěvek na bydlení získají všichni, kdo mají výdaje na bydlení vyšší než 30–35 % čistého příjmu.

Rozhodují normativní náklady

Aby nedocházelo k financování nadstandardního bydlení z veřejných zdrojů, počítá se ve vzorci pro výpočet nároku a výše příspěvku na bydlení s normativními náklady. Jedná se o státem předpokládanou částku, za niž může domácnost s určitým počtem členů za jistých okolností dobře bydlet v dané obci. V Praze a Brně se podle osob v domácnosti odvíjí normativní náklady od 16 279 Kč do 23 195 Kč. 

Pro obce do 69 999 obyvatel jsou stanoveny normativní náklady od 13 737 Kč do 18 477 Kč. A pro ty s více než 70 000 obyvateli pak 14 197 Kč až 19 202 Kč. Ti, kteří žijí v domácnosti v družstevním nebo osobním vlastnictví, mají podle členů domácnosti normativní náklady stanovené v rozmezí 8 932 Kč až 13 568 Kč. Při splnění těchto podmínek pak stačí podle informací webu MPSV podat žádost o příspěvek a doložit potřebné dokumenty. Po uznání příspěvku na bydlení lze získat až tisíce korun měsíčně, které vám s náklady rozhodně pomohou.

Jaké máte zkušenosti s vyřízením příspěvku na bydlení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články