Postavte si dům do 100 000 Kč: Takhle snadné to je, zvládnete to i vy
adbz.cz » Hobby » Postavte si dům do 100 000 Kč: Takhle snadné to je, zvládnete to i vy

Postavte si dům do 100 000 Kč: Takhle snadné to je, zvládnete to i vy

Postavit si vlastní dům nemusí být pouhou vizí. Vystačíte si se 100 000 Kč, jedná se ale o časově i fyzicky namáhavý projekt.

cihla

Mít vlastní střechu nad hlavou je základ. Jen málokdo rád platí celý život za pronájem nějaké cizí osobě. Doba je ale náročná a mít připravených několik milionů na koupi ideálního domu či bytu se často nesetkává s realitou. Zdaleka ne každý také dosáhne na hypotéku a i u té je často žádán finanční podíl z celkové částky ze strany žadatele. Nicméně postavit si dům není nereálné, a pokud máte vizi i chuť pracovat a učit se novým věcem, je možné postavit dům i za velmi nízkou částku 100 000 Kč.

Vyhledejte si levný pozemek

V dnešní době je spousta možností, jak si poměrně levně obstarat pozemek, případně malou chatu či jiný objekt, a vlastníma rukama z něj vytvořit krásný a útulný domov, i když je to běh na dlouhou trať. Sama jsem dostala malou chatu s pozemkem v dezolátním stavu, ale v krásném místě a postupnými kroky ji přetvářím v druhý domov. Každý kousek hotové práce nesmírně přispívá k celkovému vzhledu. Své o tom ví i pan Jan S. z Fulneku: „Dům jsem postavil vlastníma rukama celý a za minimální náklady. Člověk musí chtít pracovat.“

A jak se mu to povedlo? Koupil levný pozemek s chatou, jakou nabízí například i web BezRealitky v Karlovarském kraji. Špatný technický stav řešil postupnou rekonstrukcí tak, aby byl dům co možná nejvíce obyvatelný. A přestože ještě zdaleka není u konce, svého rozhodnutí rozhodně nelituje.

Ušetřit se dá na materiálu i práci

Pokud koupíte nemovitost v poměrně špatném stavu, prvním krokem, jak udělat místo útulnější, je vyklidit celý interiér, jak radí i web BarefootBudgeting. Co jde spálit, naskládejte na velkou hromadu a materiál, který již opravdu není použitelný, odvezte do velkého kontejneru. Rozhodně se ale nezbavujte starého nábytku, ten můžete vždy ještě použít a předělat tak, aby sloužil. Pokud jste s domem či chatou koupili i křeslo, pořádně jej vyčistěte, například pomocí škrobu, jak jsme na Adbz psali již dříve.

Muž měřící pomocí vodováh
Zdroj fotografie: Piqsels
Staré objekty budou vyžadovat hodně práce

Poptejte se sousedů, známých a rodiny, jestli nemají nevyužitý stavební materiál. Ať už je to kousek lepenky, OSB deska, staré dveře, polystyren či zbytek sádry, věřte, že vše se bude při zvelebování nového prostoru hodit. Případně doporučuji sledovat i weby, které nabízí věci zdarma za odvoz ve vašem okolí, i zde můžete najít například zachovalou jídelní soupravu, kuchyň, zahradní nábytek či stavební materiál. Na své si přijdou i milovníci krásných exteriérů, starou vanu můžete použít jako stylové zahradní jezírko. Jak toho docílit jsme popisovali na Adbz.

Pozornost věnujte i detailům

Jak informuje web NealFunding, jsou to i malé změny, které pomohou obydlí prokouknout. Natřete okenní rámy či dveře zajímavou barvou a z chatrče se najednou stane poměrně roztomilá chatička. Barvy jsou velmi důležité a nesmírně ovlivňují celkový pocit z prostoru, můžete takto vdechnout nový život i nábytku či kuchyňským skříňkám. Neopomíjejte ani zdi, obyčejná bílá barva vypadá lépe než stoletá šedá a zaprášená.

Zelená dřevěná okenice
Zdroj fotografie: Piqsels
Vdechněte starému domu život pomocí barev

Ať už berete koupi starého objektu jako příležitost mít nové bydlení, či jako místo, kde můžete trávit víkendy a realizovat se, neváhejte. Pokud rádi pracujete, učíte se novým věcem a chcete cítit pýchu nad vlastní kvalitně odvedenou prací, je tento projekt přesně pro vás.