I přes malý rozpočet si svůj sen o rekonstrukci nenechala vzít. Jak se jí povedlo ušetřit téměř na všem?
Je tomu několik let, co ji posedla myšlenka na nějakou renovaci. Partner chtěl navíc místo, kde se daly zachránit i původní dřevěné podlahy, okna a dveře.
Takový postup lze často uplatnit ve skandinávských zemích, v Rusku jsou opravy tohoto typu poměrně raritní. „Hlavně ve starých stalinkách je to škoda, protože se tu otlouká historický štuk,“ podotkla Natalija. Za současné bydlení si zvolila starý panelový byt, protože majitel domu chtěl minimální nájem. Následně si s ním vytvořili ideální vztah, protože od doby pronajmutí se v bytě nikdy neukázal. Ani tedy neviděl jeho novou podobu.
Obnova starého na nové
Výzvou zůstávala renovace prostoru za minimální částku. Natalija sice na počátku provedla důkladný a pevný odhad, postupem času však rozpočet stejně překročila a výdaje přestala dávno sledovat. Něco se ukázalo jako nečekané, od začátku ale věděla, že vymaluje na bílo. Druhou zdůrazňující složkou je pak černá. Na chodbě použila tapety, které byly mnohem dražší, nakoupila nakonec ale jen dvě role s jednoduchým geometrickým vzorem.
Otevřené úložné systémy vyžadovaly stropní uchycení, což se bez řemeslníků neobešlo. „Viděla jsem je na fotkách na internetu, ale nevěděla jsem, z čeho úchyty vyrobit,“ podotýká Natalija. Volba nakonec padla na nejběžnější silné dráty. Další specialisty potřebovala hlavně na tmelení a elektrické rozvody. Postupem renovace se ukazovaly další výhody bytu. Majitelka například nevěnovala pozornost stromům a na jaře ji příjemně zaskočil jejich počet.
Venkovní pobyt v létě i zimě
Balkon poskytuje výhled na okolní zeleň a v létě se tak stal oblíbeným místem – i pro kočky. Potkala ho také rekonstrukce, pak sem přišlo skládací křeslo i stůl. Na zimu jen sundat polštáře, koberci mráz nevadí. Lampa má solární články, takže se přes den nabije a večer svítí. Většina nábytku uvnitř pochází od rodičů Natalije – pohovka, police, proutěné křeslo. Zbytek je z různých levných zdrojů a pak porůznu sestaven.
Stěny zaplňuje množství tisků a není vůbec divu, protože Natalija studovala grafiku. Přítomnost dvou koček se podepsala i na interiéru, takže všechny rostliny musely na bezpečná místa. Staré nátěry na chodbě daly Nataliji zabrat: „Pravidelně se stávalo, že jsem v noci strhávala sololit, takže sousedi mě dodnes nenávidí. Následovala olejová barva pod tapetami, kterou je velmi složité odstranit. Staré domy mají tento problém často.“
Propojení a drama toalety
Tato barva je i na stropě, majitelka ho ovšem nechala v původní podobě. Dlažbu přetřela, polovina byla modrá a vůbec se do nového rozložení nehodila. V bytě jsou dvě vnitřní okna, z nichž jedno spojuje kuchyni a koupelnu, druhé koupelnu s toaletou. Je velmi přínosné, když se do vlhkých oblastí dostává přirozené světlo. Původní vybavení v kuchyni bylo bohužel tak zanedbané, že muselo kompletně pryč.
Obklady v koupelně byly téměř kompletně zachovány, jen bylo potřeba odstranit některé barevné kousky. Na zdi přišla alkydová barva, které nevadí vlhkost. Světlá béžová se navíc netluče s dlaždicemi. Vrcholem renovačního dramatu byla pak toaleta, která se při první manipulaci kompletně rozpadla. Bylo třeba opatřit novou, plakát nad ní dodává místu příjemnou ironii. Ten dostala Natalija zdarma na trhu tiskovin.
V jak starém bytě jste v dětství vyrůstali?
Zdroj: HomeBuilding
udalosti247.cz
13 h
udalosti247.cz
13 h
udalosti247.cz
14 h
udalosti247.cz
14 h