Slupky od brambor se vyplatí uchovávat celou zimu. Na jaře dokonale poslouží jako bezplatné hnojivo na zahradu

Kdo vyhazuje slupky od brambor, dělá velkou chybu. Jedná se totiž o velmi účinný přírodní prostředek, který pomůže rozzářit každou zahradu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Bramborové slupky nejčastěji končí v koši, což je naprostá škoda. Jedná se totiž o úžasný přírodní prostředek, který obsahuje bohaté množství vitamínů, minerálů a dalších složek podporujících kvetení a růst rostlin. Pokud si tedy zeleninu připravujete alespoň jednou týdně, namísto vyhození zbytky raději odložte stranou a poté si z nich připravte hnojivo. To lze podle serveru Genialne provést několika způsoby, včetně sušení a jejich zamrazení.

Slupky z brambor už nikdy nevyhazujte 

Brambory jsou jednou z nejoblíbenějších příloh po celém světě. Většina lidí však při jejich přípravě vyhazuje zbylé slupky, což je velká škoda. Ačkoli tato část zeleniny nechutná dvakrát nejlépe a často na ní zůstává usazená hlína, jsou v ní také obsaženy důležité živiny, včetně vitamínu C, draslíku a dalších. Mnohem lépe proto uděláte, když je začnete skladovat, a jakmile jich budete mít dostatek, tak si z nich připravíte hnojivo pro rostliny.

Existují dva způsoby, jak můžete slupky od brambor uchovávat, a to jejich sušením nebo zamrazením. Vlivem nízké teploty se nebudou moci rozkládat a uchovají si maximální množství užitečných živin, načež je stačí rozmrazit a dále s nimi pracovat. Můžete je rovněž nechat usušit, například pomocí radiátoru nebo na slunci, což je podle webu TheBetterIndia výhodnější varianta. Pak už je stačí pouze správným způsobem využít.  

Loupání syrových brambor iZdroj fotografie: Depositphotos
Bramborové slupky jsou skvělým domácím hnojivem

Příprava hnojiva pro rostliny 

Samotná příprava hnojiva je poté již velmi snadná. Stačí vložit usušené bramborové slupky do velkého hrnce, zalít je vodou a poté nechat chvíli vařit. Po zhruba 10 minutách směs odstavte na 24 hodin a následně ji smíchejte s vodou v poměru 1:9. Hotovou tekutinu poté můžete používat na všechny rostliny, tedy kromě těch, které jsou náchylné k rozvoji plísní, jako například rajčata. Na adbz jsme také psali, jak dokáže pár sirek zachránit vaše rostliny

Jak se slupky od brambor osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články