Díry v koši na prádlo nejsou náhodou. Odvětrávají z prádla vlhkost a zabraňují tak zápachu

Tato skutečnost vás nejspíš překvapí. Otvory po obvodu prádelního koše jsou totiž víc než jen estetickým prvkem. Ve skutečnosti zlepšují jeho funkce a předchází problémům.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bez prádelního koše se neobejde snad žádná domácnost. K dostání je na trhu opravdu velké množství různých velikostí, tvarů a barev. Jediné však mají společné, a to přítomnost otvorů po jejich obvodu nebo na dně. Pokud k přenášení vypraného prádla používáte koš bez různých děr, měli byste zvážit jeho výměnu. Právě díky nim totiž předejdete mnoha nepříjemným problémům.

Jak vybrat koš na prádlo

Pokud se chystáte na nákup nového koše na prádlo, měli byste zvážit několik důležitých faktorů. Jedním z nich je jeho velikost a celkový objem. Vybírejte jen takovou velikost, kterou skutečně potřebujete, aby nebyl příliš malý a prádlo vám z něj při přesunu nevypadávalo, ale ani zbytečně velký, se kterým se bude špatně manipulovat. Nejdůležitějším faktorem však je, aby po jeho obvodu byly vytvořené nějaké otvory.

Kolíčky na prádlo se vyplatí pověsit i naspod vypraného oblečení. Nebude se tak muset žehlit

Proč jsou díry v koši nezbytné

Představ o funkční stránce děr v prádelním koši je spousta. Někteří věří, že se jedná o dekorativní prvek, zatímco jiní zastávají názor, že je díky tomu celá nádoba lehčí a snazší k přenosu. Pravda by však od těchto představ nemohla být více vzdálená. Ve skutečnosti přítomnost těchto děr ovlivňuje kvalitu schnutí čerstvě vypraného oblečení a umožňuje i jeho uložení v nádobě po uschnutí, než jednotlivé kousky stihnete vyžehlit a uklidit. 

prádlový koš s prádlem iZdroj fotografie: Freepik
Prádelní koš by měl mít ve svých stěnách otvory

Tajemství těchto otvorů spočívá v tom, že umožňují přísun vzduchu k vypraným kouskům. Správným větráním se zabrání vzniku plísní, a dokonce i výskytu velmi nepříjemného zatuchlého zápachu. Toto je obzvlášť důležité, pokud prádlo po vyprání ihned nemůžete pověsit nebo přesunout do sušičky. I tak je důležité koš umístit na dobře větrané místo, abyste výskytu zápachu opravdu účinně a jednoduše předešli.

Proč prádlo zapáchá

Jestli ihned po vyprání nesou kousky oblečení stopy znečištění nebo nepříjemně zapáchají, měli byste svou pozornost zaměřit na odtokový filtr nebo těsnící gumu obklopující buben pračky. Na těchto místech často ulpívají zbytky pracích přípravků, vlasy, chlupy a další nečistoty, které mohou ve vlhkém prostředí začít uhnívat. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak tato místa snadno vyčistit a zajistit, aby vaše pračka fungovala zase jako dříve.

K tomuto účelu nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí přípravky. Stačí jen do přihrádky na prací prášek nasypat 3 polévkové lžíce jedlé sody a přilít půl hrnku octa. Zásuvku zavřete a spusťte prací program s teplotou 60 °C. Obsah bubnu nezapomeňte vyprázdnit, aby se mohl zcela vyčistit. Kombinace jedlé sody a octa vás zaručeně zbaví všech zárodků bakterií a plísní. Takto byste měli pračku vymývat jednou za několik týdnů.

Jak vyčistit pračku

Jaký prádelní koš používáte doma vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články