Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Tato skutečnost vás nejspíš překvapí. Otvory po obvodu prádelního koše jsou totiž víc než jen estetickým prvkem. Ve skutečnosti zlepšují jeho funkce a předchází problémům.
Bez prádelního koše se neobejde snad žádná domácnost. K dostání je na trhu opravdu velké množství různých velikostí, tvarů a barev. Jediné však mají společné, a to přítomnost otvorů po jejich obvodu nebo na dně. Pokud k přenášení vypraného prádla používáte koš bez různých děr, měli byste zvážit jeho výměnu. Právě díky nim totiž předejdete mnoha nepříjemným problémům.
Jak vybrat koš na prádlo
Pokud se chystáte na nákup nového koše na prádlo, měli byste zvážit několik důležitých faktorů. Jedním z nich je jeho velikost a celkový objem. Vybírejte jen takovou velikost, kterou skutečně potřebujete, aby nebyl příliš malý a prádlo vám z něj při přesunu nevypadávalo, ale ani zbytečně velký, se kterým se bude špatně manipulovat. Nejdůležitějším faktorem však je, aby po jeho obvodu byly vytvořené nějaké otvory.
Představ o funkční stránce děr v prádelním koši je spousta. Někteří věří, že se jedná o dekorativní prvek, zatímco jiní zastávají názor, že je díky tomu celá nádoba lehčí a snazší k přenosu. Pravda by však od těchto představ nemohla být více vzdálená. Ve skutečnosti přítomnost těchto děr ovlivňuje kvalitu schnutí čerstvě vypraného oblečení a umožňuje i jeho uložení v nádobě po uschnutí, než jednotlivé kousky stihnete vyžehlit a uklidit.
Tajemství těchto otvorů spočívá v tom, že umožňují přísun vzduchu k vypraným kouskům. Správným větráním se zabrání vzniku plísní, a dokonce i výskytu velmi nepříjemného zatuchlého zápachu. Toto je obzvlášť důležité, pokud prádlo po vyprání ihned nemůžete pověsit nebo přesunout do sušičky. I tak je důležité koš umístit na dobře větrané místo, abyste výskytu zápachu opravdu účinně a jednoduše předešli.
Proč prádlo zapáchá
Jestli ihned po vyprání nesou kousky oblečení stopy znečištění nebo nepříjemně zapáchají, měli byste svou pozornost zaměřit na odtokový filtr nebo těsnící gumu obklopující buben pračky. Na těchto místech často ulpívají zbytky pracích přípravků, vlasy, chlupy a další nečistoty, které mohou ve vlhkém prostředí začít uhnívat. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak tato místa snadno vyčistit a zajistit, aby vaše pračka fungovala zase jako dříve.
K tomuto účelu nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí přípravky. Stačí jen do přihrádky na prací prášek nasypat 3 polévkové lžíce jedlé sody a přilít půl hrnku octa. Zásuvku zavřete a spusťte prací program s teplotou 60 °C. Obsah bubnu nezapomeňte vyprázdnit, aby se mohl zcela vyčistit. Kombinace jedlé sody a octa vás zaručeně zbaví všech zárodků bakterií a plísní. Takto byste měli pračku vymývat jednou za několik týdnů.