Pět plus jeden tip, jak vyčistit a zjemnit ruce po práci na zahradě. Výborným pomocníkem je citron nebo škrob

Práce na zahradě je zábavná a uklidňující. Co je ale méně zábavné, je čištění rukou po jejím skončení. Díky těmto trikům to ale nemusí být taková hrůza.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Práce na zahradě je pro spoustu lidí zálibou a způsobem, jak si odpočinout. Spojení se zemí a práce s hlínou je hodně uklidňující. Problémem však často bývá v tom, že po této činnosti jsou ruce často tak špinavé, že obyčejné čištění za pomoci vody a mýdla je nedostačující. Pokud při zahradničení použijete rukavice, můžete tomuto problému do značné míry předejít, ale mnoho zahradníků rádo pracuje holýma rukama. Díky několika praktickým radám se však této odolné špíny z rukou můžete lehce zbavit.

Aspirin

Rozdrťte tabletu aspirinu na jemný prášek a ten vmasírujte do navlhčené pokožky rukou. Ruce masírujte práškem několik minut, dokud špína nezmizí. Pak proveďte mytí klasickým mýdlem a nezapomeňte ruce nakonec namazat hydratačním krémem, protože aspirin velmi vysušuje pokožku.

Peroxid vodíku a amoniak

Smíchejte lžičku peroxidu vodíku se 3–4 kapkami amoniaku a s 0,5 litru studené vody. Získáte tak roztok, který vám pomůže při mytí tmavých skvrn na rukou, jež vznikají při práci s mladými bramborami nebo ořechy. Ruce po čištění ošetřete mastným krémem. Pokud však máte citlivější pokožku, této metodě se raději vyhněte.

Čištění rukou s citronem iZdroj fotografie: Depositphotos

Šťáva z citronu

Vymačkejte si šťávu z půlky citronu na ruce a vmasírujte ji. Poté ruce umyjte klasickým způsobem. Při velkém znečištění je lepší použít krystalickou kyselinu citronovou. Jednu lžíci prášku smíchejte s několika kapkami vody, měla by vzniknout kaše. S touto směsí si masírujte ruce a nechte ji pak ještě alespoň 2–3 minuty působit, následně ji opláchněte. Kyselina citronová může na citlivější pokožku působit agresivněji, proto ji můžete zjemnit smícháním s olivovým olejem nebo se smetanou. Tuto směs pak nechte působit na vašich rukou 4 minuty.

Bobulové ovoce

Bobulové ovoce rovněž obsahuje kyseliny, které vám mohou pomoct při čištění skvrn na rukou vzniklých při manipulaci s trávou. Abyste pak ale nemuseli řešit, čím vyčistit skvrny od bobulí, jako jsou maliny nebo ostružiny, volte bobulové ovoce bez výraznějšího zbarvení, jako jsou třeba zelené hrozny nebo nezralé bobulové plody.

Šťovík a rebarbora

Kyselina šťavelová obsažená v listech rebarbory nebo šťovíku vám pomůže při mytí menších skvrn, ale musíte ji aplikovat hned po skončení zahradních prací. Vyberte si pár listů této zeleniny a rozetřete ji mezi rukama. Poté si umyjte ruce mýdlem.

Voda z vařených brambor je dobrá k zjemnění pokožky iZdroj fotografie: Depositphotos

Zjemněte pokožkou rukou

Pokud si chcete zjemnit pokožku rukou, vyzkoušejte to pro jednou přírodnější cestou bez použití krému na ruce. Bramborový škrob je pro to jako stvořený. Připravte si lázeň pro ruce z jedné lžičky škrobu a jednoho litru vody. Nebo můžete použít vývar z brambor. Po uvaření brambor slijte zbylou tekutinu do misky a nechte ji trochu vychladnout, abyste se nepopálili. Pak do této tekutiny ponořte ruce a nechte je tam několik minut. Budete překvapeni, jak jemná bude vaše pokožka.

Co vám pomáhá při čištění rukou po práci na zahradě?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články