Srpnová chyba při pěstování jahod, která příští rok sníží úrodu o 50 %: Prostříhávání

Jahody chybí na málokteré zahradě. Toto oblíbené a lahodné ovoce je celkem nenáročné na pěstování. Vždy je však potřeba jahodníky připravit i na další sezónu, aby dobře plodily.

záhon jahod i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Po odplození jahod by se zdálo, že je na záhoně vše hotovo a na další plody je potřeba si jen počkat do dalšího roku. Avšak i odplozené jahodníky si vyžadují určitou péči, abyste se v další sezóně mohli opět těšit ze zdravých rostlin a bohaté násady sladkých plodů. Jednou ze sporných technik, na které se zahrádkáři neshodnou, je prostříhávání jahodových listů.

Zhodnoťte právě probíhající jahodovou sezónu

Než začnete připravovat půdu a jahody pro příští rok, je důležité posoudit, jak dobře se jim dařilo v průběhu současné sezóny. Jaký byl celkový zdravotní stav a vitalita rostlin a kolik a jak velké byly plody jahodníku? Objevila se na nich nějaká nemoc nebo škůdci? Všechny tyto aspekty je potřeba do následující sezóny vzít v potaz a podle toho jednat.

Malé množství plodů, které nevyrostlo do požadované velikosti, může značit, že jahody už jsou staré, a budete tak muset počítat s vysazením nových. Obvykle se jahodníky obměňují každé 3–4 roky. Pokud tedy víte, že budete zakládat nové jahodiště, ponechte si na rostlinách nejsilnější výhony, které použijete jako nové sazenice. V opačném případě výhony odstraňte, protože rostlinu zbytečně vysilují.

Po sklizni nechte jahodníky několik týdnů odpočívat. Poté je však potřeba zbavit záhon plevelů, vyhrabat případnou podestýlku z mulče a přidat rostlinám opět hnojivo. Důležité je jahodníky zalévat i po sklizni, čímž podpoříte nové sazenice a regeneraci rostlin. Jahodníky nemají hluboké kořeny a v suchém létě jsou odkázané na vodu, kterou jim dodáte vy v podobě zálivky.

jahoda na rostlině iZdroj fotografie: Freepik

Zastřihávání jahodových listů

Je to praxe, na které se ne všichni shodnou. Někdo na podzim z jahodníků všechny listy ostříhá. Hlavním argumentem pro to je, že by se tím mělo zabránit šíření patogenů. V praxi se však ukazuje, že je lepší listy na jahodnících ponechat, aby mohly i v podzimním období těžit z výhod fotosyntézy. Navíc některé citlivé odrůdy jahod (např. stále plodící) by takový zásah vůbec nemusely přežít.

Rozhodně je však důležité odstranit všechny části rostliny, které jsou uschlé nebo napadené chorobou. Pokud se na jahodách vyskytly v sezóně škůdci nebo nemoci, je potřeba je přesně identifikovat a jahodníky ošetřit vhodným postřikem ještě v této sezóně. Postřik poté zopakujte začátkem následující sezóny, aby se patogen nebo škůdce znovu neobjevil. V případě plísně nebo padlí se snažte do následující sezóny zajistit kolem jahodníků dobrou cirkulaci vzduchu.

Jak se staráte o jahody po sezóně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články