„Citronový hadr“ zamezí usazování prachu. Na jeho výrobu je potřeba jen olej, citron a voda

Citronový hadr je skvělý pomocník do domácnosti, který snadno odstraní veškerý usazený prach, zejména na dřevě. Jeho příprava vás vyjde na pár korun.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Prach v domácnosti je častým problémem, se kterým se setkává naprosto každý. Pokud vás však již nebaví neustále utírat zašpiněná místa vlhkými ubrousky nebo utrácet za drahé prostředky pro jeho odstranění, můžete vyzkoušet takzvaný citronový hadr. Jedná se o oblíbeného domácího pomocníka, který zažene veškeré nečistoty a zabrání usazování prachu po dlouhou dobu. Jeho příprava je přitom velmi jednoduchá a nevyjde vás na mnoho peněz – jediné, co vás může zarazit, je doba, kterou vyžaduje.  

Citronový hadr a jeho příprava 

Jak se ukázalo, citronový hadr je skvělý domácí čisticí prostředek, který vyniká v boji proti prachu a jeho usazování – dokonce jej lze naprosto bezpečně použít také na veškeré výrobky ze dřeva. Kromě toho je velmi levný a jeho příprava nevyžaduje žádné speciální dovednosti (jen si na ni budeme muset vyhradit trošku více času). Postupujte následovně: 

 • Nejprve je třeba nakrájet středně velký citron na malé kousky, vložit ho do vhodné nádoby a zalít jej 5 až 6 čajovými lžícemi nejlevnějšího rostlinného oleje.
 • Poté nádobu uzavřete a uložte ji na týden do chladničky, aby se citron mohl vstřebat a prostředek byl co nejúčinnější.
 • Jakmile uplyne stanovená doba, budete muset cennou čisticí kompozici přefiltrovat. Stačí však v konvici uvařit vodu a poté do citronového koncentrátu nalít 200 mililitrů.
 • Nyní směs míchejte, dokud nedosáhne homogenního stavu. Poté ji nalijte na čistý hadřík a počkejte, až se přípravek zcela vstřebá a uschne – hadřík lze používat pouze v suché formě.
 • Nakonec stačí již všechna zašpiněná místa ošetřit hadříkem a již žádný prach pro vás nebude problémem. 

Stačí dát utěrku na koště: Prach zmizí a domov bude vonět dlouhé týdny

Tipy pro zmírnění usazování prachu v domácnosti 

Odstranění prachu z domácnosti a zabránění jeho opakovanému výskytu můžete docílit pomocí několika dalších jednoduchých metod. Patří mezi ně zejména: 

 • Pravidelné větrání: otevírejte okna a dveře a nechte proudit čerstvý vzduch do svého domu. Tím pomůžete udržet cirkulaci a zabránit tak hromadění prachu.
 • Pravidelné vytírání a vysávání (zejména koberců a čalounění): tato metoda je základem odstranění prachu v domácnosti. Nezapomínejte používat vysavač s kvalitním filtrem, který zachytí i jemné částice prachu.
 • Vlhký mop: při vytírání používejte vlhký hadr nebo mop, který dokáže zachytit veškerý prach a zabránit jeho rozptýlení ve vzduchu. 
iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Čištění filtrů: pravidelně čistěte filtry ve vysavači, klimatizaci nebo podobných přístrojích. 
 • Praní povlečení a závěsů: pravidelné čištění textilií pomáhá odstranit prach a alergeny, které se na nich hromadí.
 • Zvlhčovač vzduchu: použití zvlhčovače vzduchu vám může pomoci udržovat optimální vlhkost v domácnosti a zabránit tak usazování prachu – příliš suchý vzduch může naopak způsobovat jeho snadné rozptýlení po místnosti.
 • Pravidelné čištění a odstraňování prachu z dekorativních předmětů: nezapomínejte zbavovat prachu předměty, jako jsou knihy, rámečky na fotky a další povrchy, na kterých se snadno usazuje.

Jak se citronový hadr osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články