Od roku 2025 budou podle nových předpisů všechny obce povinny zřídit určená sběrná místa pro nepotřebný textil a obuv, jak informuje web EkoNews. Cílem je snížení množství textilního odpadu, který končí na skládkách a ve spalovnách, a to v návaznosti na poměrně nedávno revidovanou směrnici EU o odpadech.
Nová nařízení o likvidaci textilu
Podnětem k novým předpisům je rostoucí povědomí o dopadu likvidovaného textilu na životní prostředí. Moderní materiály používané pro jeho výrobu se totiž na skládkách mohou rozkládat stovky let, přičemž se z nich přitom uvolňuje metan a další škodlivé látky. Cílený sběr a třídění by však měly tyto škody na životním prostředí snížit.
Co to pro vás znamená
Podle nového zákona bude každá obec v České republice povinna zajistit obyvatelům dostupná místa pro odevzdávání starého textilu a obuvi. Tyto věci budou následně shromažďovány a buď recyklovány, nebo znovu využity, čímž se sníží objem odpadu ukládaného na skládky – tedy alespoň podle informací z webu ČT24.
Pokud máte psa a zapomínáte na toto pravidlo, můžete od policie schytat nemalou pokutu. Pozor by si měl dávat naprosto každý.…
více
Problémy jsou patrné už teď
Mnoho obyvatel v současné době vyhazuje staré oděvy a textil do běžných popelnic a kontejnerů, což vede ke značným problémům v zařízeních na třídění odpadu. A i když existují specializované kontejnery pro darování oděvů na charitu, nejsou podle všeho dostatečně využívány.
Dodatečné náklady pro obce dopadnou i na vaše peněženky
Požadavek na zřízení nových kontejnerů na recyklaci textilu a řízení sběru a třídění textilního odpadu bude pro obce znamenat další finanční zátěž. Tyto náklady v sobě totiž zahrnují nejen sběr a přepravu textilního odpadu, ale také jeho třídění a zpracování před recyklací. Ano, to vše budou muset obce nově zařídit – a je velmi pravděpodobné, že zvýšené cenové náklady promítnou do cen, které svým obyvatelům účtují za svoz odpadu. Na webu adbz jsme také v minulosti psali o tom, co nepatří třeba vedle popelnic.