Postupy, s nimiž bude vaše oblečení vypadat jako nové | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Osolte džíny a svůj vzhled i barvu si zachovají nekonečně dlouho. Vyvarujte se také chyb, kvůli kterým blednou

Osolte džíny a svůj vzhled i barvu si zachovají nekonečně dlouho. Vyvarujte se také chyb, kvůli kterým blednou

Abyste zachovali původní kvality svého nového oblečení, dodržujte během praní několik postupů, které vám s tím pomohou.

prani dzin skopek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Když si kupujete nové džíny, triko, halenku, svetr nebo například kabát, jistě chcete, aby vám každý kus oblečení co nejdéle vydržel – nevybledlý, nesepraný a krásně čistý a voňavý. Přesto se mnoho oděvů během praní zkroutí, žmolkovatí, případně vybledne. Abyste tomu napříště předešli, respektive udělali maximum pro to, aby vaše oblečení zůstalo ve stavu jako po koupi, vyzkoušejte několik triků. Tyto jednoduché postupy by vám měly zaručit, že na sebe již nikdy nebudete muset vzít svršek, který nebude reprezentativní.

Udržujte svoji pračku čistou

Přestože se postup praní během posledního století s příchodem elektrické a posléze automatické pračky značně usnadnil, stále nestačí pro zachování původních kvalit oblečení svršky pouze vhodit do bubnu a zmáčknout start. I přes vysokou účinnost pracích prostředků není výjimkou, že některé odolné skvrny musíte předepírat, nebo naopak musíte hledat způsoby, jak zachovat na svém oblečení syté původní barvy. Prvním krokem, který by měli respektovat všichni, je zachování čisté pračky.

Jen tak se vaše svršky dokonale vyperou a nezanesou se v průběhu praní nečistotami usazenými v bubnu a útrobách pračky. Pro její pravidelné čištění vám ji postačí spustit jednou za čas (délka intervalu je individuální dle četnosti praní) prázdnou na 60° prací program. Existují doporučení, že byste do bubnu měli přidat jedlou sodu nebo ústní vodu – je fakt, že oba způsoby podpoří vyčištění pračky, ale nejsou bezpodmínečně nutné. Bakterií, zápachu a špíny vás dokáže spolehlivě zbavit i vyšší teplota spolu s trochou běžného pracího prostředku.

Triky pro zachování sytých barev

Jakmile máte čistou pračku, polovina „práce“ je za vámi. Abyste udrželi prané oblečení čisté, voňavé a se sytými barvami, respektujte od výrobce doporučený způsob péče. Jestliže například toužíte zachovat tmavě modrou barvu svých nových džínů a na štítku je uvedená maximální teplota praní 30 °C, nezkoušejte ji zvyšovat. Pouze tím podpoříte uvolnění barev, jimiž je tkanina napuštěna, a celkové vyblednutí vašeho oděvu vás nemine. Sytou barvu ovšem podpoříte, když před praním naložíte džíny do solné lázně.

modre dziny na vesaku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tu připravíte velmi snadno – uložte džíny do větší mísy a zalijte je šálkem ledové vody a zasypte 250 gramy soli. V dalším kroku sůl do oblečení důkladně zapracujte a poté jej vyperte tak, jak jste zvyklí. Sůl pomůže zachovat původní barvu a zpomaluje proces blednutí. Obecně poté platí, pokud chcete zachovat syté barvy svých svršků a zabránit jejich srážení, vyvarujte se praní na vysokou teplotu. Chcete-li je pouze zbavit zápachu, vložte své oblečení do uzavíratelného sáčku a na několik hodin vložte do mrazničky.

Které triky pro zachování původních kvalit oblečení používáte vy?

Zdroj: TheSpruce