Redaktorské práci se věnuji už pěknou řádku let. Začínala jsem u článků o zahradě, která je dodnes mým největším koníčkem, a propracovala se ke spolupráci s několika velkými magazíny a blogy. A to včetně spolupráce na nádherné knižní sérii Bylinkopedie. Nevyhýbám se však žádným zajímavým tématům ani podnětům od čtenářů.
Ochrana přírodního prostředí se v poslední době omílá snad ze všech stran. Aktuálně do této debaty spadají i „nemoderní“ pračky.
Pračky jsou v moderních domácnostech nepostradatelné – snad nikdo by už nejspíše nechtěl prát své prádlo na valše. S rozvojem technologií se však zlepšuje i naše chápání dopadu těchto spotřebičů na životní prostředí. Jedním z těch nejnaléhavějších problémů je uvolňování mikroplastů ze syntetických oděvů během pracích cyklů, jak píše například web VědaŽivě.
Co jsou mikroplasty?
Mikroplasty jsou drobné plastové částice o průměru menším než 5 milimetrů. Pocházejí z různých zdrojů, ovšem běžně se uvolňují zejména ze syntetických textilií (kupříkladu polyester a nylon). Z pračky se poté dostávají do odpadních vod a nakonec i do přírody, kde podle webu ČeskéStavby představují významné riziko pro životní prostředí a zdraví.
Mikroplasty ve vodě prakticky nelze odfiltrovat a byly zjištěny v pitné vodě, mořském prostředí a dokonce i v mořských organismech. Tyto částice mohou absorbovat toxické chemické látky ze svého okolí, což může vést k jejich bioakumulaci v potravním řetězci. A nemusíte být odborník, abyste věděli, že jde o opravdu vážný problém. A co s tím tedy mají společného pračky?
Aktuálně zavádí nařízení, která nařizují, aby nové pračky byly vybaveny filtry proti mikroplastům, hned několik zemí. Lídrem mezi nimi je Francie, která stanovila termín do roku 2025 – od tohoto roku musí všechny nové pračky obsahovat vestavěné filtry schopné zachycovat mikroplastová vlákna. To by mělo výrazně snížit počet mikroplastů, které se dostávají do vodovodních systémů.
Zákaz v ČR? Možná už brzy
Očekává se, že tento příklad budou následovat i další země, včetně České republiky. A i když se zatím nařízení vztahují pouze na nově vyráběné pračky, budoucí legislativa se může rozšířit i na stávající modely, což si vyžádá jejich výměnu nebo dovybavení vhodnými filtry (ty jsou k mání už dnes a dokoupit si je může kdokoli – stojí jen pár stovek, jak jsem zjišťovala). Koneckonců, pro případy retrospektivní praxe nemusíme chodit daleko. Stačí se jen podívat na zákaz starších typů kotlů, o čemž jsme na webu adbz už psali.