Pokud máte tuto rostlinu doma, vlastníte poklad a nevíte o něm
adbz.cz » Hobby » Toulitka je poklad, a to zejména v zimě. Dokáže ze vzduchu pohltit veškeré škodliviny a zvlhčuje ho

Toulitka je poklad, a to zejména v zimě. Dokáže ze vzduchu pohltit veškeré škodliviny a zvlhčuje ho

Rostliny jsou krásnou ozdobou domácnosti. Některé umí nejen zpříjemnit prostředí, ale také vyčistit ovzduší a ochránit před respiračním onemocněním.

toulitka zed okna
Zdroj fotografie: iStock

Každý milovník pokojových rostlin se o své květiny s láskou stará. Rostlina mu oplácí pestrostí svých květů a možná i omamnou vůní. Některé pokojové rostliny však mají i jiná kouzla, o kterých většina lidí možná ani neví. Svoji domácnost s jejich pomocí můžete zbavit nepříjemného zápachu, škodlivin z ovzduší a chránit se tak před chorobami respiračního ústrojí.  

Květinový poklad až z tropického lesa 

Květiny z rodu Anthurium, česky toulitky, k nám přišly z Brazílie, Kolumbie a Peru. Existuje jich kolem pěti set druhů a liší se od sebe hlavně barvou. Toulitky nepotřebují nijak složitou péči, daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí s teplotami kolem 23 až 25°C. Důležité je časté zalévání a také pravidelné hnojení.  

Anthurium je jedna z nejkrásnějších pokojových květin a pro svoji nenáročnost a trvanlivost je pěstiteli hojně vyhledávána. Díky své kráse se stala ekvivalentem pro vyjádření lásky a přátelství. Květy připomínají svým tvarem srdce, a proto se rostlina spojuje se sv. Amorem a svátkem všech zamilovaných. Toulitka je krásným darem od muže pro svoji vyvolenou. 

Rozkvetlá anthurie doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

Anthurium jako okrasná čistička vzduchu 

Ať už jsou důvody pro koupi této květiny jakékoliv, člověk určitě neprohloupí. Toulitka svým metabolismem dokáže absorbovat cigaretový kouř i jiné škodliviny z ovzduší. Svými kořeny rozkládá škodliviny na plynné organické struktury, které dokáže dále zpracovávat. Navíc vydává velké množství vodních par a zejména v zimě tak zvlhčuje prostředí.  

Všeobecně lze říci, že tmavé a lesklé rostlin z rodu Anthurium jsou jedním z nejlepších přírodních čističů vzduchu vůbec. Dokáží absorbovat až 10 mikrogramů škodlivin za hodinu. Pohltí částice toluenu, xylenu, ale také např. amoniaku a formaldehydu. Pokud tuto rostlinu doma ještě nemáte, tak určitě neváhejte. Vaši domácnost bude zdobit zdraví prospěšná a opravdu krásná rostlina.