Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma

                   

Sbíhají se vám sliny na křupavé klíčky, které jsou plné chuti a vitamínů? Zkuste si je doma sami vypěstovat! Domácí microgreens stojí zlomek toho, co v obchodě, a jsou vždy čerstvé! Klíčky jsou navíc superpotravinou, která má blahodárné účinky na naši imunitu. Jak na microgreens radí specialisté na indoor pěstování z growmarket.cz.

Microgreens bychom mohli do češtiny přeložit jako „mikro-zelenina“. Jde o čerstvě naklíčenou mladou kořenovou, košťálovou či listovou zeleninu, luštěniny nebo obiloviny. Klíčky obsahují vysoké množství vitamínů, antioxidantů i minerálů a jsou skvělým doplňkem zdravého životního stylu. 

Přestože je seženete v řadě obchodů, jejich pěstování doma se rozhodně vyplatí. A málokdo odolá krajíci čerstvého chleba s máslem a štiplavými klíčky řeřichy.

Krok první: Výběr osiva

Předtím, než se dáte do samotného pěstování,zvolte vhodná semínka. Pokud s microgreens začínáte, nic nezkazíte například ředkví, hrachem nebo ječmenem. Rozhodně se nebojte experimentovat! Některé druhy vás příjemně překvapí svojí rafinovanou chutí.

Nejoblíbenější druhy microgreens

  • obiloviny: rýže, oves, pšenice, kukuřice, ječmen
  • luštěniny: cizrna, fazole, čočka, hrášek
  • brukvovité: květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkvičky, rukola    
  • hvězdnicovité: hlávkový salát, endivie, čekanka
  • miříkovité: kopr, mrkev, fenykl, celer
  • amarylkovité: česnek, cibule, pór
  • laskavcovité: amarant, quinoa, mangold, červená řepa, špenát
  • tykvovité: meloun, okurka, dýně

Při nákupu semínek rozhodně dejte pozor na původ osiva. Semena určená k pěstování dospělých rostlin bývají namořena proti plísním nebo škůdcům a nehodí se k jídlu. Aby byla vaše úroda zdravotně nezávadná, poohlédněte se po chemicky neošetřeném BIO osivu.

Krok druhý: Výsev

Microgreens se nepěstují jako běžná zelenina na záhonech nebo jako bylinky v květináčích. Malé rostlinky porostou jen několik málo dnů (zhruba jeden až dva týdny) a sklidíte je v době, kdy budou kořeny pouze několik centimetrů dlouhé. 

Semena v sobě obsahují veškeré živiny potřebné pro vývoj prvních lístků rostlin a ke zdravému růstu jim stačí čistá voda a vhodný podklad. Tím může být obyčejný zahradnický substrát nebo speciální rohože z kokosového vlákna či minerální vlny. Rohože z kokosového vlákna či minerální vlny mají tu výhodu, že jsou prosté jak hnojiv, tak patogenů, které by mohly ohrozit klíčící semínka. 

i

Pokud jako substrát zvolíte zeminu, pak hledejte nepředhnojenou směs určenou pro organické zahradničení. Skvěle se na pěstování microgreens hodí substráty značky Plagron. Zvoleným substrátem vyplníme mělké podmisky s drenáží. Vhodná hloubka pěstební nádoby je 3–⁠-5 centimetrů. Před vysetím semen substrát dostatečně zvlhčete odstátou vodou. Vhodnou pomůckou pro pěstitele microgreens je malý ruční rozprašovač na vodu.

Jak pěstovat klíčky

  1.     Připravte podmisku. Naplňte ji substrátem a zvlhčete dostatečně odstátou vodou.
  2.     Rozprostřete semínka na substrát. Dávejte pozor, aby se příliš nedotýkala.
  3.     Přikryjte podmisku víkem. Můžete ji zatížit závažím.
  4.     Kontrolujte průběh klíčení a pokud substrát začne vysychat, zalejte čistou vodou.
  5.     Klíčení trvá 3 až 7 dnů. Po naklíčení semen odstraňte víko.
  6.     Po 5 až 12 dnech od vyklíčení (v závislosti na druhu) skliďte úrodu.

Semínka vysévejte tak, aby rovnoměrně pokrývala plochu substrátu. Neměla by se vzájemně příliš dotýkat, ale nemusí mezi nimi být velké mezery. Nakonec přiklopte substrát víkem (například druhou podmiskou), které semena mírně zatíží a poskytne jim přítmí. Zátěž pomůže správnému růstu klíčku. Někdy je dobré víko mírně zatížit vhodným závažím.

Krok třetí: Sklizeň

Některé druhy klíčí rychleji než jiné, ale zhruba po 3 až 7 dnech by měla semínka začít klíčit a mírně nadzvedávat víko. Rychleji a lépe budou microgreens růst při stálé pokojové teplotě nad 20 °C. Odstraňte víko a naklíčená semena dejte na místo s dostatkem světla. Stačí parapet okna, ale nejlépe se malým rostlinkám daří pod speciálním osvětlením pro pěstování rostlin. Pokud je to možné, měli byste svým microgreens dopřát alespoň 12 hodin slunečního svitu denně.

Následující dny substrát nesmí vyschnout a klíčky povadnout. Pravidelně malou zahrádku kontrolujte. Substrá zalévejte čstou a odstátou vodou. Není zapotřebí hnojiv, sluneční svit a čistá voda jsou vším, co rostlinky k životu potřebují. Microgreens můžete sklízet 5 až 12 dnů po vyklíčení. Záleží na druhu.

Vypěstované klíčky snadno sklidíte nůžkami nebo nožem. Při sklizni dejte pozor, aby se do microgreens nedostala zemina nebo kousky pěstebního substrátu. Domácí klíčky nemusíte před jídlem omývat. Pokud jste postupovali správně, nehrozí nebezpečí, že by obsahovaly nebezpečné bakterie nebo plísně. Sklizené microgreens skladujte v lednici pod navlhčenou utěrkou, kde vydrží čerstvé i týden.

Jak se vyhnout nejčastějším chybám při pěstování microgreens

  1.     Používejte jen vhodné osivo a substráty, tím snížíte riziko přítomnosti patogenů.
  2.     Zalévejte vždy čerstvou vodou. Vhodná je odstátá voda z kohoutku.
  3.     Nenechte substrát vyschnout, aby klíčky nepovadly.
  4.      Nenechte microgreens přerůst. Nejchutnější jsou několik dnů po vyklíčení
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články