Aktivní uhlí je známé především pro své zdravotní účinky, i v domácnosti má ale své místo. Dokonale pohlcuje pachy

Tato černá hmota vám skvěle poslouží v případě zdravotních potíží a různých neduhů. Její přínos však zaručeně oceníte také v domácnosti, zvlášť v boji se zápachem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aktivní uhlí je oblíbeným přírodním způsobem, jak se snadno a účinně zbavit toxinů v těle. Skvěle pomáhá jako první pomoc při žaludečních potížích nebo lehké otravě z jídla nebo vody. Někteří jej preventivně přidávají do nádoby s vodou, aby ji zbavili všech stopových zbytků nebezpečných látek, které by se v ní mohly objevovat. Kromě vašeho zdraví však dokáže ochránit i váš domov, a to konkrétně před nepříjemnými pachy.

Jak vzniká zápach v domácnosti

Ať už doma uklízíte sebevíc, někdy se nepříjemnému zápachu zkrátka nevyhnete. Zvlášť kritické období nastává v létě, kdy se potraviny i zbytky v odpadkovém koši nebo bioodpadu mnohem rychleji zapařují a rozkládají. Právě odpadkový koš je jedním z míst, kde se zápach může snadno vyskytnout. Dalším je pak kuchyňský dřez v případě, že je ucpaný, nebo lednice, kde je skladováno velké množství potravin. Ani pračce se problém se zápachem nevyhýbá.

Zápach z odpadkového koše se dá snadno eliminovat pomocí aviváže

Osvěžte oblečení ve skříni

Pokud se ve vašem domově drží nadměrná vlhkost, pak se nejspíš nevyhnete občasnému výskytu plísní, a s tím i spojenému zápachu. Zvlášť nepříjemné je to v případě, kdy se tento zápach začne přenášet i na vaše oblečení. S vlhkostí vám pomůže pravidelné větrání, obnovit vůni ve skříni pak zvládne aktivní uhlí. Stačí jej vložit do nádoby s malými otvory, pokapat 5–7 kapkami libovolného esenciálního oleje a vložit mezi oblečení.

iZdroj fotografie: Freepik

Zbavte se pachů v ledničce

Tento jednoduchý trik vám zajistí, že se z vnitřního prostoru lednice nebude linout žádný nepříjemný zápach. K tomu stačí rozdrtit 5 tablet dřevěného uhlí a smíchat s jedlou sodou v poměru 1 : 1. Směs nasypte do libovolné nádoby a ničím nezakrývejte. Pak jednoduše umístěte na libovolnou polici uvnitř chladicího zařízení a nechte působit.

Další způsoby, jak využít aktivní uhlí

Pokud patříte k lidem s velmi citlivou pokožkou a toužíte posílit své vlasy, připravte si tento účinný prostředek. Jednu tabletu aktivního uhlí rozdrťte a smíchejte s jednou až dvěma lžícemi libovolného šamponu. Výslednou směs následně naneste na vlasy, jak jste zvyklí, a nechte chvíli působit. Poté opláchněte a vysušte. Vlasy budou zbavené mastnoty i lupů a budou lépe chráněné.

Využít jej lze také místo dezinfekce na drobné ranky a poranění. Stačí jen trochu drceného aktivního uhlí nasypat na ránu a přikrýt náplastí. Jednu hodinu nechte na místě působit, poté je možné náplast s uhlím odstranit. Rána se bude mnohem lépe hojit a bude dokonale vyčištěná. Nepoužívejte však na ránu, která krvácí.

Léčivé účinky aktivního uhlí

Jak využíváte aktivní uhlí doma vy?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články