Aktivní uhlí oceníte i při úklidu. Má jedinečné vlastnosti
adbz.cz » Hobby » Aktivní uhlí je známé především pro své zdravotní účinky, i v domácnosti má ale své místo. Dokonale pohlcuje pachy

Aktivní uhlí je známé především pro své zdravotní účinky, i v domácnosti má ale své místo. Dokonale pohlcuje pachy

Tato černá hmota vám skvěle poslouží v případě zdravotních potíží a různých neduhů. Její přínos však zaručeně oceníte také v domácnosti, zvlášť v boji se zápachem.

aktivni uhli tablety
Zdroj fotografie: iStock

Aktivní uhlí je oblíbeným přírodním způsobem, jak se snadno a účinně zbavit toxinů v těle. Skvěle pomáhá jako první pomoc při žaludečních potížích nebo lehké otravě z jídla nebo vody. Někteří jej preventivně přidávají do nádoby s vodou, aby ji zbavili všech stopových zbytků nebezpečných látek, které by se v ní mohly objevovat. Kromě vašeho zdraví však dokáže ochránit i váš domov, a to konkrétně před nepříjemnými pachy.

Jak vzniká zápach v domácnosti

Ať už doma uklízíte sebevíc, někdy se nepříjemnému zápachu zkrátka nevyhnete. Zvlášť kritické období nastává v létě, kdy se potraviny i zbytky v odpadkovém koši nebo bioodpadu mnohem rychleji zapařují a rozkládají. Právě odpadkový koš je jedním z míst, kde se zápach může snadno vyskytnout. Dalším je pak kuchyňský dřez v případě, že je ucpaný, nebo lednice, kde je skladováno velké množství potravin. Ani pračce se problém se zápachem nevyhýbá.

Osvěžte oblečení ve skříni

Pokud se ve vašem domově drží nadměrná vlhkost, pak se nejspíš nevyhnete občasnému výskytu plísní, a s tím i spojenému zápachu. Zvlášť nepříjemné je to v případě, kdy se tento zápach začne přenášet i na vaše oblečení. S vlhkostí vám pomůže pravidelné větrání, obnovit vůni ve skříni pak zvládne aktivní uhlí. Stačí jej vložit do nádoby s malými otvory, pokapat 5–7 kapkami libovolného esenciálního oleje a vložit mezi oblečení.

aktivni uhli miska lzice rucnik
Zdroj fotografie: Freepik

Zbavte se pachů v ledničce

Tento jednoduchý trik vám zajistí, že se z vnitřního prostoru lednice nebude linout žádný nepříjemný zápach. K tomu stačí rozdrtit 5 tablet dřevěného uhlí a smíchat s jedlou sodou v poměru 1 : 1. Směs nasypte do libovolné nádoby a ničím nezakrývejte. Pak jednoduše umístěte na libovolnou polici uvnitř chladicího zařízení a nechte působit.

Další způsoby, jak využít aktivní uhlí

Pokud patříte k lidem s velmi citlivou pokožkou a toužíte posílit své vlasy, připravte si tento účinný prostředek. Jednu tabletu aktivního uhlí rozdrťte a smíchejte s jednou až dvěma lžícemi libovolného šamponu. Výslednou směs následně naneste na vlasy, jak jste zvyklí, a nechte chvíli působit. Poté opláchněte a vysušte. Vlasy budou zbavené mastnoty i lupů a budou lépe chráněné.

Využít jej lze také místo dezinfekce na drobné ranky a poranění. Stačí jen trochu drceného aktivního uhlí nasypat na ránu a přikrýt náplastí. Jednu hodinu nechte na místě působit, poté je možné náplast s uhlím odstranit. Rána se bude mnohem lépe hojit a bude dokonale vyčištěná. Nepoužívejte však na ránu, která krvácí.

Léčivé účinky aktivního uhlí