Správné osvětlení domova vám může změnit život

Ačkoliv se nám to na první pohled nemusí zdát, osvětlení našeho bytu či domu zásadně ovlivňuje naši náladu, únavu a obecně to, jak se cítíme. Každá místnost slouží k jiným účelům, a proto bychom jim měli přizpůsobit i teplotu a sílu světla.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Ideálním osvětlením pro domácnost se zabývají například experti v Americké asociaci pro osvětlení (American Lightning Association). Síla světla se měří dle metriky zvané lumeny. Zajímá-li vás konkrétní hodnota pro danou místnost, snadno ji dohledáte. Obecně platí, že vždy záleží na velikosti místnosti a jejím uspořádání. U jednotlivých částí domu se můžete řídit následujícími tipy:

  • pro kuchyni je zpravidla nejlepší zvolit hned několik druhů osvětlení 
  • jídelna slouží jako místo pro setkávání rodiny, proto vyberte jasné osvětlení
  • v obývacím pokoji je dobré mít možnost osvětlení upravit dle aktuální nálady a činnosti
  • v koupelně se zaměřte na vyvážené a příjemné světlo u zrcadla, aby nevrhalo nepříjemné stíny
iZdroj obrázku: pixabay.com
Bez světla budeme žít jenom těžko

Posviťte si na své jídlo

Do kuchyně zkuste umístit stropní svítidlo pro osvětlení celé místnosti. K pracovní ploše se ideálně hodí bodová svítidla umístěná na spodní stěnu kuchyňské linky. Pokud máte ostrůvek, vyzkoušejte jej osvítit stylovým závěsným svítidlem.

O jemné osvětlení pro večerní hodiny se jak v kuchyni, tak i v jídelně mohou postarat světla, instalovaná ve vitrínách. Pro jídelní prostory se však obecně doporučuje jasné, poměrně silné osvětlení, ve kterém bude příjemné trávit čas konverzací s nejbližšími.

Světlo pro příjemný odpočinek

Jak si posvítit na svou relaxaci? Obývací pokoj je vhodné vybavit několika typy osvětlení. V ideálním případě můžete využít chytré osvětlení, které vám umožní velmi rychle změnit atmosféru v místnosti. Přizpůsobíte ji jak své náladě, tak i činnosti, pro kterou se rozhodnete. Pro čtení se hodí jiné světlo než pro sledování filmů a tak dále. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Správné a dostatečné světlo zkvalitní život

To samé platí pro koupelnu, kde však zásadní roli hraje zrcadlo. Nepříjemné stíny mohou působit rušivě a nepříjemně. Třešničkou na dortu kvalitního osvětlení domácnosti je design. Pomocí stylových lustrů, lamp i lampiček si můžete s interiérem vysloveně pohrát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články