Přirozená „plašička“ much: Dejte si ji na parapet a nepotkáte ani jednu
adbz.cz » Hobby » Přirozená „plašička“ much: Mexická máta zajistí, že se nepřiblíží do okruhu 5 metrů

Přirozená „plašička“ much: Mexická máta zajistí, že se nepřiblíží do okruhu 5 metrů

Máta mexická je bylinka vhodná při nachlazení i na dochucení pokrmů, jistě ji ale oceníte hlavně jako přírodní odpuzovač much.

mata mexicka 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mouchy dokáží svým dotěrným chováním velmi znepříjemnit pobyt venku a případně i ve vnitřních prostorách, pokud dostanou možnost proniknout dovnitř. Ač mohou být například sítě nainstalované v oknech a dveřích velkým pomocníkem, mouchy si vždy najdou skulinku, kterou prolétnou. V obchodech je k dostání mnoho přípravků obsahujících feromony, které mouchy odlákají. Pořád je to ale jen chemie, kterou vy i ostatní členové domácnosti dýcháte, a přestože vám nijak neuškodí, rozhodně na zdraví nepřidá. Zkuste to přírodní a levnou cestou.

Mouchy odradí máta mexická

Správné botanické označení rostliny je Coleus amboinicus, ovšem můžete ji znát i jako Plectranthus amboinicus (česky rýmovník citronový), lidově je ale více známá jako máta mexická, španělský tymián či kubánské oregano. Tato z části sukulentní trvalka patří do čeledi hluchavkovitých a pochází z jižní Afriky, v současnosti je ale pěstovaná v celém tropickém pásmu. Hojně používaná je právě v Mexiku, odkud pochází její přízvisko. Keř vyrůstá ze silného a krátkého stonku a masité listy vejčitého tvaru dorůstají do délky asi 6 cm s velmi výrazným vroubkováním po stranách.

Chuť máty mexické je velice specifická. Přestože voní jako oregano, při skousnutí je cítit velmi výrazná chuť máty. Je to právě její výrazná vůně, která mouchy odláká a přirozeně působí i jako repelent proti komárům. Stačí ji umístit zasazenou v květináči na parapet, balkon či terasu a sami poznáte, že se bude hmyzu ve vašem okolí vyskytovat výrazně méně. Pěstování v záhonu není vzhledem k mírnému klimatu vhodné. Máta potřebuje spoustu slunce a tepla, stejně tak i pravidelnou zálivku. Dejte ji ale z dosahu domácích mazlíčků, kterým by mohla uškodit.

Máta mexická
Zdroj fotografie: Ahmad Fuad Morad / Creative Commons / CC BY-NC-SA

Další využití máty mexické

Máta mexická je používaná i v bylinkářství. Působí protizánětlivě a má antibakteriální účinky. Je proto více než vhodná jako přírodní prostředek na běžné nachlazení, bolest v krku či rýmu. Připravit si můžete čaj, případně napařovací lázeň, která spolehlivě uvolní horní cesty dýchací.

Stejně tak je to i výtečná bylinka vhodná na ochucení pokrmů. Obzvláště ji oceníte při přípravě italské či indické kuchyně. Mátu mexickou můžete použít buďto čerstvou, nebo sušenou. Aby ale neztratila na své intenzitě a vůni, je nutné dodržovat několik zásad správného sušení.