Šetrná likvidace vosích hnízd u vás na zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dejte vosám a sršňům najevo, že u vás nemají co dělat. Domácí roztok zafunguje dřív než chemická deratizace

Dejte vosám a sršňům najevo, že u vás nemají co dělat. Domácí roztok zafunguje dřív než chemická deratizace

Pro likvidaci vosích hnízd na vaší zahradě či v podkroví uvítáte domácí postřik z máty peprné. Je účinný a mimořádně šetrný k okolnímu prostředí.

vosi hnizdo v lavicce
Zdroj fotografie: Depositphotos

V České republice jsou nejrozšířenější dva druhy vos, a sice vosa obecná (Vespula vulgaris) a vosa útočná (Vespula germanica). Druhé ze jmenovaných jsou, jak jejich název napovídá, o něco agresivnější, než jejich „příbuzné“. Navíc si staví větší hnízda, v nichž se ukrývají početnější kolonie (až několik tisíc jedinců). Jestliže se usídlily na vaší zahradě, popřípadě ve vašem domě, pravděpodobně se jich budete chtít co nejdříve zbavit. Vyzkoušet můžete přírodní způsob likvidace, který je nejen účinný, ale zároveň není toxický pro okolní prostředí.

Vosí hnízdo zlikvidujete mátovým postřikem

Předtím, než se samotnou likvidací začnete, zamyslete se, zdali je skutečně nutná. I přesto, že vosy nepřináší lidem na první pohled žádný užitek, jsou pro ekosystém nesmírně důležité – jsou významnými opylovači rostlin, a také likvidují ostatní hmyz (včetně škůdců). Pokud i přesto dospějete k závěru, že se usídlily na nevhodném místě, nebo jste alergičtí na jejich bodnutí či máte malé děti, vyrobte si domácí postřik, který je spolehlivě zlikviduje.

K jeho výrobě budete potřebovat 500 mililitrů čisté vody, 1 čajovou lžičku esenciálního mátového oleje a 1 čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí. V lahvi s rozprašovačem smíchejte všechny suroviny a vzniklý postřik důkladně protřepejte (úkon zopakujte před každou aplikací). K úspěšné eliminaci vosích hnízd zvolte pozdní večer nebo brzké ranní hodiny – v tu dobu hmyz spí, pročež je i nižší riziko, že vás poštípe. Je možné, že budete muset postřik několikrát zopakovat – četnost závisí na velikosti hnízda.

Snazší než likvidace je prevence

Dalšími způsoby, kterými můžete zlikvidovat vosí hnízdo (v zemi), jsou: zalití vroucí vodou, ucpání vchodu do hnízda pískem či jílem, anebo polití hnízda benzinem a překrytí kusem látky (vosy by se měly udusit výpary). Ovšem mnohem snazší, než nebezpečná likvidace hnízd, je včasná prevence. Vosy mají dobře vyvinutý čich a rády si pochutnávají na nejrůznějších delikatesách, které si lidé s oblibou připravují. Abyste vosy na svoji zahradu zbytečně nenalákali, veškeré jídlo a pití zakrývejte (myslete i na důsledné zavírání popelnic a košů).

vosi hnizdo pod strechou
Zdroj fotografie: Depositphotos
Vosy si staví hnízda na těžko přístupných místech, nepohrdnou ani dírou v zemi, dutým stromem či jiným prostorem

Můžete se je rovněž pokusit zapudit vůněmi, které nesnáší – za příklad slouží různé éterické oleje, máta, citronella, eukalyptus nebo pelyněk. Jestliže kolem vašeho domu poletuje větší množství vos, můžete se je pokusit zlikvidovat s pomocí sladké pasti. Tu vyrobíte jednoduše z PET lahve, kdy seříznete hrdlo, otočíte ho dovnitř a upevníte třeba pomocí izolepy. Do pasti následně nalijete pivo, šťávu či sladkou limonádu, a vhodně ji umístíte (zavěsíte na strom, postavíte na stůl na verandě, apod.).

Pokud se na vaší zahradě zabydlely vosy, jak jste situaci řešili?

Zdroj: Bhg