Alternativní využití pasty na zuby v domácnosti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zubní pasta má užitečné složení nejen pro hygienu. Chytré hospodyňky nezahálely a objevily 7 jejích alternativních využití

Zubní pasta má užitečné složení nejen pro hygienu. Chytré hospodyňky nezahálely a objevily 7 jejích alternativních využití

Zubní pasta je skvělý prostředek, který můžete zužitkovat mnoha alternativními způsoby, o nichž jste doposud pravděpodobně vůbec netušili.

vyuziti zubni pasty
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Zubní pasta dokáže mnohem více než jen vyčistit vaše zuby, a to zejména co se týče pomoci při každodenních úkolech v domácnosti. Stačí se podívat na složky, které obsahuje. Patří sem fluorid, který činí zubní sklovinu tvrdší a odolnější vůči kyselé erozi, uhličitan vápenatý, jenž působí jako abrazivum odstraňující usazeniny, nebo laurylsíran sodný, který působí jako čisticí prostředek a vytváří v ústech pěnu. Není proto žádným překvapením, že pasta nabízí hned několik alternativních využití, a vy se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich. 

1) Čištění lahví a termosek

Pokud se na vašich často používaných lahvích nebo termoskách neustále objevují špinavé skvrny a nepříjemně zapáchají, můžete vyzkoušet použít pro jejich očistu sílu zubní pasty. Stačí ji nanést na podlouhlý kartáček na čištění nádobí a následně jím vydrhnout vnitřek dané lahve (vždy však používejte pouze bílou zubní pastu, nikoli gelovou). Pasta se může také hodit při vaření, zejména pokud vám ruce zapáchají cibulí – stačí je potřít trochou hmoty a zápach bude pryč. 

2) Počmárané zdi 

Pokud vaše dítě neustále kreslí po zdech nebo nábytku ve vaší domácnosti a čmárance vám již nejdou žádným způsobem odstranit, vyzkoušejte sílu zubní pasty. Ta účinně odstraní stopy po lihovém fixu či pastelkách, a to již během prvního použití. 

malir zed
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Odřené tenisky 

Trocha zubní pasty vám může také pomoci odstranit oděrky z bílých tenisek. Stačí ji pouze vetřít do opotřebovaných míst, počkat alespoň 10 minut, než začne působit, a poté dané místo setřít vlhkým hadříkem. Vaše boty by měly vypadat opět jako nové, ovšem pokud s výsledkem nejste spokojeni, můžete metodu v případě potřeby opakovat. 

4) Leštění stříbra

Pokud máte ve své domácnosti stříbrné nádobí nebo šperky, které na sobě nesou již mnoho známek opotřebení, neváhejte sáhnout po zubní pastě. Tu stačí nanést přímo na daný výrobek (dbejte však na to, abyste vynechali jemné ozdoby a rytiny), nechat ji působit 5 až 10 minut, poté ji setřít hadříkem z mikrovlákna a nakonec stříbro opláchnout studenou vodou. Určitě budete překvapeni, jak tento běžný domácí prostředek účinně čistí veškeré nečistoty! 

5) Odstranění skvrn od kávy a čaje

Zubní pasta vám také dokáže skvěle pomoci v případě, že se uvnitř vašeho oblíbeného hrnku na čaj nebo kávu usazují špinavé skvrny. Abyste tento nepříjemný problém vyřešili, stačí potřísněná místa lehce namazat trochou pasty a poté setřít vlhkým hadříkem.

kava na stole
Zdroj fotografie: Depositphotos

6) Mýdlové usazeniny

Zubní pasta může být skvělým klíčem k bezproblémovému odstranění zbytků mýdla, které se usazují na sprchových dveřích, kohoutcích nebo umyvadlech. Stačí ji nanést vlhkým hadříkem nebo starým zubním kartáček na dané místo a poté jím jemně drhnout povrch, dokud se všechny skvrny zcela nerozpustí.  

7) Škrábance na telefonu  

Abraziva obsažená v zubní pastě jsou skvělým prostředkem k odstranění drobných oděrek a škrábanců, které se objevily na vašem mobilním telefonu. Stačí, když si na prst nebo vatový tampon nanesete trochu tohoto prostředku a jemně jím potřete poškozený povrch.