Žmolky na oblečení nikdy netrhat, jinak vzniknou nové. Při vhodném zacházení se nikdy neobjeví

Poškození bavlněných látek a žmolkování je, zejména u svetrů, běžným jevem. Díky těmto radám ale můžete svůj svetr udržet jako nový po dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V průběhu zimní sezóny i podzimu přichází čas oblíbených svetrů. S tím se ale dostaví neduhy každého svetru, línání a žmolkování. Tento neduh každého svetru zapříčiní, že za sebou budete nechávat vlákna na pohovkách nebo bude svetr plný chuchvalců a žmolků. Pokud chcete, aby váš svetr vypadal po celou zimu jako nový, vyzkoušejte několik následujících tipů.

Ke svetru se vždy chovejte šetrně

U svetrů vždy dodržujte pokyny k praní, které výrobce uvádí na štítku. Většina svetrů by se neměla prát v pračce a doporučuje se ruční praní ve vlažné vodě s velmi jemným pracím prostředkem. Svetr nechte ležet ve vodě asi 20 minut a perte opatrně. Čím méně pohybu a tření, tím méně bude na svetru žmolků. Takto vypraní svetr srolujte do ručníku, který absorbuje většinu vody a následně svetr pověste v co nejrovnějším tvaru na sušák.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavní příčinou žmolkování svetrů je tření, které vytahuje vlákna na povrch a zamotává je. Tření nemůžete zabránit například na rukávech v podpaží, pokud to ale jde, nenoste například batoh nebo kabelku stále na stejném místě. Proti žmolkování může pomoci také uložení svetru do mrazáku. Zmrzlé vlákna a žmolky by měly upadnout při protřepání všechny naráz a ulehčit vám tak práci s jejich odstraňováním.

Žmolky rozhodně netrhejte, brzy se totiž objeví nové

Pokud budete svetr uklízet do skříně, nezapomeňte jej obrátit naruby. Tření o další kusy může opět způsobit nežádoucí trhání vláken a následné žmolkování. Pokud se žmolky na svetru objeví, netrhejte je rukou. Vytáhnete totiž další vlákna a problém se brzy objeví znovu. Daleko lepší je ostříhat žmolky nůžkami nebo použít akumulátorový střihač na svetry, který šetrně ostříhá všechny vyčnívající vlákna a žmolky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už při nákupu nového svetru si zkontrolujte štítek. Pokud je svetr vyrobený z několika vláken, je větší pravděpodobnost, že se brzy začnou objevovat žmolky. Velká pravděpodobnost je také u svetrů, které jsou kombinací přírodních a syntetických vláken a zvláště pozor si dávejte na svetry vyrobené ze tří nebo více typů látek. Nejdůležitější je ale vyhnout se špatnému praní, které je často schopno zničit daleko odolnější oblečení, než jsou svetry. 

Jak bojujete proti žmolkování u svetru vy?

Zdroj: TreeHugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články